06.12.2021 10:00 0 AB/TTM

W Luzinie wybrzmiały adwentowe kompozycje

Fot. Marek Trybański/TTM

Organy i obój wybrzmiały w parafii Matki Boskiej Różańcowej w Luzinie. Na koncercie adwentowym publiczność mogła usłyszeć kompozycje śpiewne i m.in. aranżacje utworów Jana Sebastiana Bacha.

W niedzielę (5 grudnia) odbył się koncert adwentowy. Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie zaprosił znakomitych artystów: organistę Zbigniewa Gacha i oboistkę Magdalenę Maniewską.

Jest to koncert adwentowy w wykonaniu Zbigniewa Gacha na organach i Magdaleny Maniewskiej na oboju, którzy już w Luzinie dali się poznać. Mieszkańcy bardzo ciepło się wypowiadali o ich poprzednim wykonie. Pan Zbigniew i Pani Magdalena są orędownikami muzyki klasycznej i szukają takich pomysłów, aby zapoznawać odbiorców z tą muzyką. Często wybierają utwory prostsze w odbiorze - informuje Rafał Płotka, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Luzinie.

Na koncercie wybrzmiały kompozycje m.in. Jana Sebastiana Bacha, muzyka sakralna, a także inne utwory muzyki klasycznej. Jak stwierdził organista słuchacze nie znali wielu pieśni, jednak bardzo się zaangażowali w wysłuchanie koncertu.

Bardzo się cieszymy że dyrekcja Gminnego Ośrodka Kultury w Luzinie podjęła wolę i chęć zorganizowania koncertu adwentowego. Nie jest to w Polsce bardzo modne. Na koncercie wybrzmiały kompozycje dedykowane temu okresowi. Nie może także zabraknąć muzyki sakralnej takiej jak Ave Maria. W zeszłą niedzielę wykonywaliśmy ten program w Świdnicy. Słuchacze nam powiedzieli że oni tej literatury nie znali, zresztą z muzyką klasyczną jest tak, że my może kojarzymy utwory, ale nie potrafimy połączyć ich z tytułami. To jest łatwa muzyka w odbiorze, jest bardzo przyjazna słuchaczom i piękna w prostocie. Wystarczy słuchać - mówi Zbigniew Gach, organista.

Adwent to okres oczekiwania na święta Bożego Narodzenia. Koncert miał za zadanie przybliżyć słuchaczom ten czas. Niespodzianką dla gości był solowy koncert Zbigniewa Gacha, który zagrał utwory ze swojej nowej płyty "Gach plays Bach", oraz kompozycje improwizowane.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24