15.11.2021 07:56 0 Materiał partnera

Wymiana pieca – oszczędź na rachunkach, zdobądź dopłaty

Mat. prasowe

Smog – nazywany cichym zabójcą – to jeden z największych problemów ekologicznych współczesnego świata. Wiele państw, w tym Polska, bierze udział w akcji mającej na celu zmniejszenie emisji zanieczyszczeń.

W ramach uchwał antysmogowych STOP SMOG ok. 3 mln posiadaczy pieców węglowych zobowiązanych jest do ich wymiany w ciągu najbliższych lat. Wsparcie finansowe w tym zakresie oferuje państwo w ramach programu „Czyste Powietrze”.

Na jakie dopłaty możemy liczyć? Do kiedy należy dokonać wymiany pieca? Co grozi za niedostosowanie się do wymogów ustawy? O tym wszystkim piszemy poniżej.

Udział w akcji wymiany pieców leży w interesie wszystkich zainteresowanych

Problem jest poważny i pośrednio dotyczy wszystkich obywateli. Zanieczyszczone powietrze, którym oddychamy na co dzień, jest przyczyną licznych schorzeń i chorób. Zdaniem ekspertów nawet 60% smogu powstaje w wyniku stosowania przestarzałych pieców węglowych. Od kilku lat znajdują się one na „czarnej liście” i wymagają wymiany.

Liczby, o których mowa, robią wrażenie

Zgodnie z planem do likwidacji jest 3 mln pieców węglowych nazywanych potocznie „kopciuchami”. Na razie akcja wymiany nie idzie tak sprawnie, jak powinna. W ciągu blisko 3 lat jej trwania zawarto umowy na wymianę niespełna 260 tys. pieców.

Trudno wskazać jedną przyczynę tak niskiego poziomu realizacji planu. Być może winna jest temu wciąż niewystarczająca akcja informacyjna. Niechęć mogą budzić również wysokie koszty wymiany pieca. I tu dochodzimy do sedna. Wymieniając piec na nowy, możemy liczyć na dofinansowanie ze strony państwa.

Dofinansowanie to nie tylko pokrycie kosztów wymiany pieca

Właściciele lub współwłaściciele domów i lokali ogrzewanych dotychczas za pomocą wspomnianych „kopciuchów” mogą liczyć na pokrycie kosztów zarówno zakupu nowoczesnego pieca, jak i wykonania termoizolacji budynku.

Wysokość dotacji to nawet 30 000 zł, przy czym ostateczna kwota jest uzależniona od indywidualnej sytuacji właściciela nieruchomości. Z myślą o wszystkich zainteresowanych powstał specjalny kalkulator dotacji dostępny pod adresem internetowym https://czystepowietrze.gov.pl/kalkulator-dotacji/.

Im szybsza decyzja, tym większa dotacja

Ważną informacją dla osób zainteresowanych wymianą pieca będzie z pewnością to, że poszczególne gminy mają inne warunki udzielania wsparcia. O tym, jak duże są to różnice, można przekonać się zerkając chociażby do tabeli na końcu artykułu portalu https://pieniadze.rp.pl

Niektóre miasta, takie jak np. Warszawa, chcąc zachęcić jak najwięcej posiadaczy domów do wymiany pieca, stosują system zachęt typu „kto pierwszy, ten lepszy”. Osoby, które złożyły wniosek o dofinansowanie w 2020 roku, mogły liczyć na pełne pokrycie kosztów wymiany.

Aktualnie kwota dotacji wynosi 90%, natomiast od 2022 roku będzie to 70%. Na podobne rozwiązania decyduje się coraz więcej miast. Każde z nich ma bowiem określony budżet, który musi wykorzystać.

Warto zastanowić się, co zrobić w sytuacji, gdy brakuje nam pieniędzy na pokrycie pełnych kosztów wymiany pieca. Jeśli potrzebna kwota jest stosunkowo niewielka, z pomocą przychodzi pożyczka pozabankowa np. od Vivus Finance Sp. z o.o.

Już 3000 złotych może często wystarczyć na dokończenie prac związanych z wymianą pieca. Korzyści, które z tytułu tej wymiany odniesiemy, będą zauważalne już kilka dni po zakończeniu prac. Dla wszystkich, którzy obawiają się wysokich kosztów pożyczki, mamy dobre wieści. Dla nowych klientów pierwsza pożyczka w Vivus ma RRSO 0% , o ile zwrócimy ją w terminie.

Korzyści z wymiany pieca to nie tylko oszczędności

Wymiana pieca to ukłon w stronę naszej planety. Na tym jednak zalety się nie kończą. Korzyści z wymiany pieca to m.in.:

1. Niższe rachunki za ogrzewanie domu

Węgiel nie dość, że jest niekorzystny dla środowiska, to dodatkowo jest bardzo mało wydajny. Szacuje się, że z każdej tony zużytego węgla jedynie 60% daje ciepło, a reszta powoduje tylko zanieczyszczenie powietrza. Oznacza to, że z każdego 1000 złotych wydanych na węgiel 400 złotych przepada. Przyjmując, że do ogrzania domu potrzeba ok. 4 ton węgla rocznie musimy liczyć się z wydatkiem rzędu 4000 złotych. Inwestując w nowoczesny piec gazowy, ogrzanie domu o powierzchni 150 m2 w skali roku kosztować będzie ok. 3500 złotych. Oczywiście są to tylko szacunki. Ostateczny koszt zależy bowiem od klasy energetycznej domu, jego ocieplenia oraz długości zimy w danym roku. Stosunkowo łagodna zima może istotnie zmniejszyć te koszty.

2. Komfort i wygoda procesu ogrzewania

Po wymianie pieca możemy zapomnieć o kłopotliwym zamawianiu, składowaniu, a przede wszystkim noszeniu węgla za każdym razem, gdy na dworze robi się zimno.

3. Porządek i bezpieczeństwo domu

Brak pieca węglowego to również większe bezpieczeństwo w domu (brak ryzyka pożaru) oraz mniej sprzątania. Regularne wynoszenie popiołu nie należy do łatwych ani przyjemnych.

4. Stałe ciepło w domu bez konieczności ingerencji człowieka

Docenią to wszystkie osoby, które do tej pory przez lata rozpoczynały dzień od rozpalania albo dorzucania do pieca.

Po dofinansowanie możemy udać się również do banku

Twórcy programu STOP SMOG widząc powolne tempo jego realizacji, postanowili poszukać sposobów na przyspieszenie procesu. Przypomnijmy, że ostateczny termin, do którego należy podpisać umowę o dofinansowanie, upływa 31 grudnia 2027 r.

Jednym z pomysłów, który wszedł w życie kilka miesięcy temu, jest udział banków w procesie składania wniosków o dofinansowanie. Istnieje jednak jeden warunek, który należy spełnić. Dofinansowanie za pośrednictwem banku może uzyskać osoba, która jednocześnie zawnioskuje o kredyt na ten cel, np. dobierze brakującą kwotę na pokrycie

kosztów wymiany pieca. Rozległa sieć placówek banków biorących udział w akcji ma być istotnym impulsem do zwiększenia ilości zainteresowanych.

Co grozi za niedostosowanie się do obowiązku wymiany pieca?

Osoby, które pomimo akcji informacyjnej oraz dofinansowania nie wymienią pieca, muszą liczyć się z konsekwencjami finansowymi. Kara grzywny to nawet 5000 złotych. Co istotne kary te zaczną obowiązywać już od

1 lipca 2024 i w pierwszej kolejności dotyczyć będą posiadaczy najstarszych pieców – tzw. 1 i 2 klasy – oraz pieców bezklasowych. Następnym terminem krańcowym jest data 1 lipca 2028 roku. Obejmie ona piece 3,4 i 5 kategorii.

Podsumowanie

Wymiana pieca węglowego wiąże się z wieloma korzyściami. Dzięki włączeniu do programu „Czyste Powietrze” banków coraz łatwiej jest również złożyć wniosek o dotację. Nie warto czekać z tym na ostatnią chwilę, ponieważ pula pieniędzy w poszczególnych województwach jest ograniczona. Część z nich uzależnia też poziom uzyskanej dotacji od terminu złożenia wniosku.

Niechętni do zmian muszą spodziewać się kar finansowych za niedopełnienie obowiązku wymiany starego pieca. Mając to na uwadze, wydaje się, że najlepszym wyjściem jest zainteresowanie się tematem jeszcze do końca 2021 roku.

Artykuł przygotowany we współpracy z marką pożyczek VIVUS


Czytaj również: