22.01.2022 15:00 4 Kaja

Podwodny pojazd w zbiorach Narodowego Muzeum Morskiego

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zakupiło dwuosobowy pojazd podwodny „Delfin II”. Trafił on teraz do Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie, gdzie zostanie poddany renowacji. Zwiedzający będą mogli go podziwiać w 2023 roku.

Pojazd podwodny przeznaczony do badań głębinowych został skonstruowany przez Antoniego Dębskiego i zbudowany pod patronatem Pomorskiego Oddziału Towarzystwa Przyjaciół Nauki o Ziemi.

„Delfin II” to dwuosobowy pojazd do obserwacji narzędzi połowowych. Badacze pod wodą mogli spędzić dwie godziny. W czasie pracy pojazd był holowany. W części środkowej znajduje się nadbudówka z hermetycznie zamykanym włazem. Jest też drugi właz, przewidziany do awaryjnego opuszczania pojazdu. Po obu stronach korpusu znajdują się zbiorniki balastowe napełnione sprężonym powietrzem, którego zapas mieścił się w dwóch 50-litrowych butlach pod ciśnieniem 150 at. Dziewięć iluminatorów skierowanych do przodu, na boki, w dół i do tyłu pozwalało na prowadzenie obserwacji oraz wykonywanie zdjęć fotograficznych - tłumaczy Wojciech Joński z Działu Oceanografii NMM.

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Obiekt odkupiony od prywatnego właściciela czeka teraz szczegółowy proces konserwacji tak, aby wkrótce mógł cieszyć oko zwiedzających.

Teraz przed nami sporo pracy, bo zdajemy sobie sprawę, że obecnie nasz pojazd nie ma wartości ekspozycyjnej. Warto jednak zaznaczyć, że na pierwszy rzut oka korozja pojazdu nie jest duża. Faktyczny stan ocenimy po dokładnym umyciu. Kolejny etapem będzie ewentualna wymiana uszkodzonych elementów blachy. Będziemy też rozkręcać iluminatory po to, aby dokładnie umyć szyby. Dalsze prace obejmować będą piaskowanie elementów metalowych i złożenie pojazdu w całość. Dobierzemy taki rodzaj farby, który pozwoli w przyszłości eksponować obiekt nie tylko pod dachem, ale również na zewnątrz – mówi Irena Rodzik, kierownik Działu Konserwacji Muzealiów NMM.

Proces konserwacji „Delfina II” może potrwać kilka miesięcy. Muzealnicy planują zaprezentować pojazd w 2023 roku, podczas wystawy poświęconej podwodnym odkryciom.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24