13.04.2022 10:15 40 PM

Mobilne płuca pokazały czym oddychamy. Najgorsze wyniki w Luzinie

mat.pras.

We wszystkich punktach pomiarowych odnotowano znaczne przekroczenia norm jakości powietrza. Poprawa następowała głównie w okresie wietrznej pogody, której w tym sezonie grzewczym szczęśliwie dla naszych płuc nie brakowało. Od listopada ubiegłego roku do marca tego roku w 8 punktach zlokalizowanych w 6 miejscowościach powiatu wejherowskiego zmierzono poziomy pyłów PM 1, PM 2,5 i PM 10. Najgorsze wyniki uzyskano w Luzinie.

mat.pras. mat.pras. mat.pras. mat.pras. mat.pras.

W analizie wyników uzyskanych w trakcie pomiarów zwrócono uwagę szczególnie na liczbę dni, w trakcie których występowało przekroczenie obowiązujących w Polsce norm dla pyłów zawieszonych. W ten sposób zobrazowano, jak często mieszkańcy poszczególnych miejscowości narażeni są na oddychanie zanieczyszczonym powietrzem. Mobilne płuca zlokalizowane były głównie na osiedlach budownictwa jednorodzinnego, gdzie jak wiadomo najczęściej mamy do czynienia z tzw. niską emisją, czyli emisją pyłów i szkodliwych gazów na wysokości do 40 m, pochodzących z domowych pieców grzewczych i lokalnych kotłowni węglowych, w których spalanie węgla odbywa się w nieefektywny sposób.

W podsumowaniu ogólnym uwzględniliśmy wyniki pomiarów pyłu zawieszonego PM 10, dla którego w Polsce ustalono dopuszczalne średniodobowe stężenie w wysokości 50 µg/m³. Powyżej tego poziomu stężenie zanieczyszczeń w powietrzu uznaje się za szkodliwe dla zdrowia i w przypadku wystąpienia sytuacji smogowej publikuje ostrzeżenia o przekroczeniu poziomu informowania dla pyłu PM 10 w powietrzu (100 µg/m3) lub przekroczeniu poziomu alarmowego dla pyłu PM 10 (150 µg/m3), w których zaleca się ograniczenie przebywania na zewnątrz do niezbędnego minimum – podkreśla Tomasz Nowak, przedstawiciel Wejherowskiego Alarmu Smogowego.

We wszystkich 8 lokalizacjach odnotowano przekroczenie dopuszczalnego średniodobowego stężenia pyłu zawieszonego PM 10 w wysokości 50 µg/m³. W przypadku Rumi ul. Kujawska przekroczenie było jednorazowe na cały okres pomiarowy i wynosiło 52 µg/m³. W 5 lokalizacjach - Luzino, Gościcino, Rumia ul. Mickiewicza, Bolszewo, Wejherowo ul. Mostnika odnotowano przekroczenie poziomu alarmowego dla pyłu PM 10 (150 µg/m3).

Najgorsze wyniki uzyskano w Luzinie. Na 14 dni pomiarowych (od 1 do 14 marca 2022 roku) aż w 12 odnotowano przekroczenia średniodobowego stężenia pyłu PM 10 sięgające nawet 217 µg/m³.

Tkanina zamontowana na płucach przybrała tam kolor brunatny. Warto dodać, że płuca zainstalowano tuż obok miejscowego ośrodka zdrowia - informują członkowie alarmu.

W Wejherowie płuca powstały dzięki wspólnej inicjatywie Wejherowskiego Alarmu Smogowego i Powiatowego Zespołu Szkół nr 4 w Wejherowie. Pomiary wykonywane przez mobilne płuca miały pokazać jakie jest powietrze, którym oddychamy - zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.

Model ludzkich płuc „oddycha” pochłaniając zanieczyszczenia powietrza, które osiadają na białej tkaninie pokrywającej instalację. Po dwóch/trzech tygodniach materiał pokrywa się pyłem i zmienia kolor na szary lub nawet czarny.

Istotą kampanii jest pokazanie unoszących się w powietrzu zanieczyszczeń, które nie tylko osiadają na instalacji, ale przede wszystkim trafiają do płuc osób żyjących w zanieczyszczonych miejscowościach - informuje [Wejherowski Alarm Smogowy] (https://www.facebook.com/wejherowski/).

Instalacja wzbudzała różne emocje. Wraz z postępującym zabrudzeniem pokrywającej płuca białej tkaniny rosło niedowierzanie, jak bardzo zanieczyszczonym powietrzem oddychamy - mówi Arkadiusz Szczygieł, prezes Wejherowskiego Alarmu Smogowego.

Płuca aktualnie znajdują się w Gościcinie na ul. Słonecznej 108 i tam pozostaną przez najbliższe tygodnie, a można je śledzić bezpośrednio na stronie internetowej www.wejherowskialarmsmogowy.pl.

Jak dodaje Arkadiusz Szczygieł – lista miejscowości na przyszły rok zaczyna się już zapełniać, gdyż od początku akcji napływają zapytania i prośby z gmin o ustawienie antysmogowych instalacji na ich terenie.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24