17.04.2022 13:09 6 WH/Nadleśnictwo Strzebielino

Nadleśnictwo Strzebielino radzi, jak biwakować na łonie natury

Źródło: Nadleśnictwo Strzebielino

Wiosna i lato to idealny czas, aby nocować pod gołym niebie w lesie. Nadleśnictwo Strzebielino przygotowało zbiór rad, jak się przygotować do biwakowania i czerpać więcej z tego radości.

W Norwegii i Szwecji nazywa się Allemannsretten, w Finlandii Jokamiehenoikeus – jest to prawo każdego człowieka do kontaktu z naturą. Wynika ono z przekonania, że człowiek jest integralną częścią przyrody, zaś cywilizacja ma z nią współistnieć, a nie rywalizować - mówią leśnicy. - W praktyce prawo to oznacza również możliwość biwakowania na łonie natury. Podróżujący na północ Europy chętnie korzystają z tej możliwości, widząc również sposobność poczynienia pewnych oszczędności finansowych w tych drogich dla nas krajach. Zasadnicza istota tego prawa jest jednak inna – każdy człowiek ma prawo do bycia w naturze, do bezpośredniego kontaktu z naturą i do czerpania z jej darów.

To prawo nie oznacza oczywiście samowoli, wymaga poszanowania przyrody i innych osób przebywających w pobliżu. Dlatego leśnicy przygotowali zbiór rad, które przydadzą się podczas biwakowania i nie tylko.

  1. Dostęp do natury wiąże się z pewnymi wyjątkami takimi jak: rezerwaty przyrody, miejsca występowania rzadkich gatunków roślin, grzybów (nie zadeptać!), bytowania rzadkich gatunków zwierząt i prywatnej własności. Ponadto prawo to nie dotyczy tzw. inwazyjnej działalności czyli rajdów offroad, polowania czy wycinki drzew.

  2. Zdobywajmy wiedzę – o zasadach, o możliwościach, o tym co jest szczególnie cenne w danej okolicy, jak to ochronić.

  3. Nie nocujmy w obszarach szczególnie cennych, czyli w rezerwatach przyrody, parkach narodowych itp., z wyjątkiem miejsc do tego celu przeznaczonych.

  4. Patrzmy gdzie rozbijamy namiot – czy pozostawimy po sobie jedynie wygniecioną trawę, czy zniszczone gatunki chronione lub rzadkie.

  5. Jeśli jest możliwość rozpalenia ogniska dopilnujmy, by całkowicie je wygasić. Sprawdźmy, czy w popiele i niedopalonych szczapach nie zostało trochę żaru.

  6. Jeśli myjemy się lub robimy pranie w misce lub innym naczyniu, wylewajmy wodę na ziemię, a nie do wody – nawet biodegradowalne mydła mają wpływ na te ekosystemy.

  7. Nie pozostawiamy po sobie żadnych śmieci – o tym nie trzeba chyba przypominać żadnemu szanującemu się biwakowiczowi.

  8. Załatwiając potrzeby fizjologiczne oddalmy się trochę od ścieżek i dróg, a poza tym używajmy łopatki do zakopania wszystkich pozostałości. Oczywiście oddalamy się też od źródeł wody.

  9. Rzeka to korytarz komunikacyjny i miejsce żerowania wielu gatunków zwierząt, nie tylko wodnych. Rozważmy rozbicie namiotu w pewnej odległości od jej brzegu.

  10. Nie hałasujmy, nie przeszkadzajmy innym, szanujmy ich przestrzeń, spokój i wypoczynek. Naszym priorytetem powinna być przyroda i jej ochrona.

Więcej szczegółów o akcji 'Zanocuj w lesie' w naszym artykule.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...