20.05.2022 12:43 0 mat.pras.

Spektakl dla dzieci na kaszubskich motywach

Fot. MDK Rumia

Premiera spektaklu pt. „O Witce, co chciała być stolemką” zorganizowanego przez Miejski Dom Kultury w Rumi zgromadziła małych i dużych, młodszych i starszych w Strefie dla Was (dawny DK Janowo). Muzyczne widowisko dla dzieci przygotował Pomorski Teatr Nobilis, czyli Aga Skawińska, Piotr Lewicki i Ola Lis. Aktorzy działający przy MDK w Rumi przy okazji pracy nad tym spektaklem powrócili do pierwotnej nazwy kolektywu - przez ostatnie lata sztuki wystawiali pod szyldem Zawodowego Teatru MDK Rumia.

Bajka "O Witce, co chciała być stolemką" to opowieść o poszukiwaniu wiary w siebie, inspirowana kaszubskimi legendami i twórczością m.in. Augustyna Necla, Janusza Mamelskiego oraz Romana Landowskiego. Jej akcja toczy się w krainie kaszubskich jezior. Bohaterkami są Witka i jej mama, wędrujące w poszukiwaniu lepszego bytu. Podczas odpoczynku nad jednym z jezior, Witka znajduje cudowny naszyjnik z różowych muszli, który daje nadludzką moc. Niestety, odbiera go jej potwór Trella, a ją i matkę bierze do niewoli. Dziewczynka ucieka w poszukiwaniu białej niedźwiedzicy, która jako jedyna może im pomóc. Podczas poszukiwań spotyka różne postaci i przeżywa wiele przygód, ale przede wszystkim uczy się wiary w siebie - we własną siłę i rozum, do których użycia nie są potrzebne magiczne amulety - mówi Justyna Bronk z Miejskiego Domu Kultury.

Widownia żywo reagowała na przygody głównej bohaterki, która na swojej drodze spotykała m.in. księżniczkę i diabła. Kluczem do sukcesu tego spektaklu jest piękna muzyka, dopracowana do perfekcji scenografia i scenariusz oparty na kaszubskich legendach.

Fot. MDK Rumia Fot. MDK Rumia Fot. MDK Rumia

Dzisiaj okazało się, że spektakl jest nie tylko dla dzieci, ale familijny. Kiedy robi się teatr dla dzieci, to musimy pamiętać, że dzieci przychodzą z dorosłymi i wtedy należy postawić sobie postawić pytanie, czy opiekun ma przysypiać na foteliku obok czy też się dobrze bawić – podkreśla Ola Lis, aktorka, autorka tekstów piosenek i scenariusza.

Dzieciom najbardziej podobała się postać Witki, z pewnością dlatego, że każde pragnie przeżyć niesamowitą przygodę i być może przez kilkadziesiąt minut spektaklu mogli poczuć się częścią kaszubskiej krainy i wyprawy po skradziony naszyjnik.

Jestem szczęśliwa. Dzieci żywo reagowały, podjęły z nami dialog, jestem pod wrażeniem tego jak chłoną wszystko, co dzieje się na scenie. Jestem wdzięczna za wsparcie naszych partnerów, bo bez nich nie moglibyśmy zrealizować tego spektaklu – mówi Agnieszka Skawińska, dyrektor MDK Rumia i aktorka Pomorskiego Teatru Nobilis.

Jak informuje Justyna Bronk prace nad spektaklem wsparło m.in. Starostwo Powiatowe w Wejherowie. Podczas premiery obecny był wicestarosta, który nie krył zadowolenia z efektu końcowego zmagań nad sztuką.

Podobała mi się ta bajka. Brakuje takich sztuk, które w lekki sposób pokazują dzieciom Kaszuby. Kultura naszego regionu jest bardzo bogata, to język, tradycja, kuchnia, haft, muzyka, ale też baśnie i legendy. Życzę zespołowi Agnieszki Skawińskiej wielu sukcesów, ta kreacja na rzecz kultury kaszubskiej dobrze im wychodzi – mówi Jacek Thiel, wicestarosta powiatu wejherowskiego. – *Staramy się wspierać imprezy i działania kulturalne służące mieszkańcom powiatu wejherowskiego, a jeżeli mają charakter regionalny, to tym bardziej *– dodaje.

– *Każde przedstawienie o tej ziemi jest wartością dodaną. To kultura decyduje o nas, musimy pamiętać o przodkach, skąd się wywodzimy i musimy też patrzeć w przyszłość. Cieszę się, że spektakl jest skierowany do dzieci, bo to jest przyszłość nas wszystkich – podkreśla Krzysztof Woźniak, przewodniczący Rady Miejskiej Rumi.

Spektakl został wystawiony na scenie Fundacji Dla Was, przy ul. Pomorskiej 11. Miejski Dom Kultury w Rumi przygotował nowe kotary i kurtynę, które będą wykorzystywane również przy kolejnych wspólnych projektach placówek.

Od dłuższego czasu współpracujemy z MDK Rumia. Pokazujemy, że razem robi się łatwiej. Korzystają na tym mieszkańcy – mówi Bartłomiej Engelbrecht, prezes Fundacji dla Was. – Sam spektakl jest oszałamiający, gra świateł, muzyka, sprawiają, że to wydarzenie na najwyższym poziomie – dodaje.

Pokaz kolejnego spektaklu odbędzie się 20 maja o godzinie 18.00 również na scenie Fundacji dla Was.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24