27.05.2022 14:20 19 PM/WH

Inwestor odpowiedział na najczęściej zadawane pytania ws. atomówki

Fot. TTM archiwum

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe odpowiedziała na najczęściej zadawane pytania, które padły podczas spotkań informacyjnych w gminach lokalizacyjnych. Poruszono takie kwestie jak lokalizacja, budowa atomówki czy technologia i bezpieczeństwo radiologiczne.

Przypomnijmy, że w kwietniu rozpoczęły się spotkania z przedstawicielami spółki, która wybudować ma pierwszą w Polsce atomówkę. Zebrania w Słajszewie, Jackowie, Sasinie czy Kopalinie zgromadziły pełne sale mieszkańców.

Zobacz także: Przeciwnicy atomówki kontra inwestor. Zwolennicy zagłuszani?

Podczas spotkań zainteresowani zadawali pytania inwestorowi. Teraz pojawiły się odpowiedzi na najczęściej zadawane i budzące zainteresowanie kwestie. Dokument podzielono na sekcje – lokalizacja inwestycji, komunikacja i raport środowiskowy, realizacja przedsięwzięcia, infrastruktura towarzysząca, oddziaływania społeczno-ekonomiczne, oddziaływania na środowisko, technologia i bezpieczeństwo radiologiczne oraz pozostałe kwestie.

Oto część pytań i odpowiedzi:

Jak wygląda harmonogram inwestycji w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino?

Harmonogram inwestycji dla lokalizacji „Lubiatowo – Kopalino” zakłada czas trwania fazy budowy pierwszego bloku wynoszący ok. 10 lat. Faza budowy obejmuje etap prac przygotowawczych (3 lata), budowy (6 lat), rozruchu (1 rok). Zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej, przyjętym w październiku 2020 r., prace budowlane rozpoczną się w 2026 r. a pierwszy reaktor zostanie uruchomiony w 2033 r. Kolejne bloki oddawane będą z rocznym odstępem (w przypadku 3 bloków jądrowych budowa potrwa 12 lat). Etap budowlany poprzedzą prace przygotowawcze. Równolegle realizowane będą tzw. inwestycje towarzyszące: przygotowanie dróg tymczasowych wraz z parkingami, linii kolejowych, części morskiej, przygotowanie zaplecza socjalno-bytowego oraz warsztatowo-magazynowego, budowa sieci infrastruktury technicznej wokół terenu budowy (w tym instalacji elektrycznych, wodnokanalizacyjnych, telekomunikacyjnych i teletechnicznych). Następnie rozpocznie się etap budowy. Ostatnim etapem będzie rozruch bloku jądrowego. Na tym etapie następują testy, których celem jest potwierdzenie, iż cała instalacja działa w sposób bezpieczny i zgodny z założeniami projektowymi.

Ile miejsc pracy powstanie przy budowie elektrowni oraz ilu pracowników zamierzacie zatrudnić spośród lokalnej społeczności?

Budowa elektrowni jądrowej wiąże się z dynamicznym rozwojem rynku pracy. Jak wskazują doświadczenia innych krajów, które posiadają tego typu obiekty, w fazie budowy elektrowni poszukiwani będą m.in. robotnicy, monterzy, spawacze, operatorzy koparek, kierowcy zawodowi oraz kadra zarządzająca. Jednocześnie, będzie to ogromna liczba ludzi potrzebujących licznych usług związanych z wyżywieniem, transportem, ochroną zdrowia, czy zakwaterowaniem: Szacuje się, że na etapie prac przygotowawczych zatrudnionych będzie około 1750 pracowników, z czego ok. 7,5% to personel zarządzający średniego szczebla, a pozostałe osoby to robotnicy wykwalifikowani i niewykwalifikowani. Do realizacji prac przygotowawczych zatrudniani będą przede wszystkim pracownicy z lokalnego rynku pracy. Liczba pracowników zatrudnionych na etapie budowy wyniesie ponad 8 000 osób i będzie zmieniała się sukcesywnie w zależności od frontów robót. W fazie eksploatacji elektrowni na terenie obiektu będzie pracowało ok. 860 pracowników, z których ok. 250 osób będą to operatorzy pracujący w trybie zmianowym. Pozostałe etaty obejmą różne specjalności, tj.: elektryk, elektromonter, automatyk, mechanik, hydraulik, a także specjalista w zakresie telekomunikacji, klimatyzacji i wentylacji oraz pracownik biurowy, ochrona i serwis sprzątający.

Czy promieniowanie wokół elektrowni będzie bezpieczne dla lokalnej społeczności i turystów?

Tak będzie bezpieczne. Promieniowanie to zjawisko naturalne i wszechobecne – jak np. grawitacja. Mamy z nim do czynienia w trakcie wykonywanych prześwietleń (rentgen), spożywając np. mleko, mieszkając w betonowym bloku, czy lecąc samolotem. Wszystkie te zwykłe codzienne czynności związane są z mniejszym lub większą ekspozycją naszych organizmów na promieniowanie jonizujące, a mimo to są nieszkodliwe dla zdrowia. Każda elektrownia (konwencjonalna lub jądrowa) w trakcie swojej normalnej eksploatacji również emituje niewielkie ilości promieniowania jonizującego. Prowadzone od wielu lat pomiary dawek w okolicach elektrowni jądrowych wskazują na ich znikomy udział w rocznej dawce, którą przyjmuje człowiek. (…)

Dlaczego uczestnicy spotkań informacyjnych twierdzą, że nigdy nie brali udziału w badaniu?

Badania opinii realizowane przez spółkę organizowane są wśród mieszkańców trzech gmin lokalizacyjnych Choczewo, Gniewino i Krokowa. To ich w największym stopniu dotyczyć będzie inwestycja. Badaniami nie są objęci turyści (osoby tymczasowo odwiedzające gminy lokalizacyjne) ponieważ korzyści długoterminowe związane z budową elektrowni (wzrost zatrudnienia, rozwój infrastruktury, czy szkolnictwa) nie stanowią dla nich wartości dodanych. Czy spółka bierze pod uwagę poparcie społeczne dla inwestycji? Budowanie stabilnego i świadomego poparcia społecznego dla energetyki jądrowej zostało określone w Programie Polskiej Energetyki Jądrowej jako jeden z najważniejszych warunków realizacji Programu. Inwestor, jako spółka odpowiedzialna za przygotowanie procesu inwestycyjnego, zobowiązana jest realizować działania informacyjne oraz edukacyjne zwłaszcza na poziomie lokalnym, prowadząc stały i otwarty dialog z władzami oraz mieszkańcami gmin lokalizacyjnych. Skuteczność działań podejmowanych przez Inwestora na terenie gmin lokalizacyjnych mierzona jest w ramach cyklicznych badań opinii publicznej realizowanych od maja 2011 roku (dotychczas zrealizowano 10 fal badania).

Czy istnieje coś takiego jak turystyka atomowa?

Tak. Najbardziej znanym przykładem tego typu turystyki były w ostatnich latach wycieczki do Prypeci, które corocznie przyciągały tysiące osób z różnych stron świata. Zgodnie z wymogami Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej przy większości elektrowni jądrowych funkcjonują centra informacyjno-edukacyjne dla odwiedzających. Przykładem jest chociażby słowacki Energoland zlokalizowany przy elektrowni jądrowej Mochovce. To centrum naukowo-rozrywkowe odwiedziło już ponad 75 tysięcy osób i liczba ta wciąż rośnie (www.energoland.sk). Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe wielokrotnie organizowała krajowe wyjazdy studyjne dla przedstawicieli gmin lokalizacyjnych: do Krajowego Składowiska Odpadów Promieniotwórczych w Różanie i Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku, gdzie od 1974 roku pracuje reaktor badawczy MARIA. Ponadto Spółka organizowała cyklicznie zagraniczne wizyty studyjne do funkcjonujących elektrowni jądrowych. Uczestnikami wyjazdów byli m.in. przedstawiciele lokalnej administracji, kluczowych sołectw, nauczyciele, dziennikarze, reprezentanci Ochotniczej Straży Pożarnej, czy przedstawiciele lokalnego biznesu lub Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Celem organizacji wyjazdów studyjnych było pokazanie różnych aspektów funkcjonowania elektrowni jądrowej np. bezpieczeństwa, ale też korzyści wynikających z funkcjonowania takiego obiektu w danym regionie. Oprócz zwiedzania elektrowni, organizowane były także spotkania z mieszkańcami, władzami miejscowości oraz lokalnymi przedsiębiorcami. Dotychczas lokalni interesariusze mieli okazję odwiedzić elektrownie jądrowe w takich krajach jak np.: Wielka Brytania, Szwecja, Hiszpania, Francja, Niemcy, Szwajcaria czy Belgia. (…)

Ile wejść na plaże będzie zamkniętych? Na jak długo zostaną zamknięte?

W wariancie Lubiatowo-Kopalino na Obszarze Realizacji Przedsięwzięcia (teren budowy elektrowni) zlokalizowane są wejścia na plażę nr 46, 47, 48, 49, które ze względu na prowadzone prace zostaną czasowo zamknięte. W tym czasie zostaną zaprojektowane nowe wejścia na plażę, których lokalizacja zostanie ustalona na dalszych etapach inwestycji. W przypadku budowy 3 bloków jądrowych etap budowy potrwa ok. 12 lat. W przypadku każdego bloku (oddawane będą z rocznym przesunięciem) etap prac przygotowawczych (w tym m.in. wycinka drzew) to ok. 3 lat, etap prac budowlanych to ok. 6 lat. Z kolei 1 rok potrwa rozruch elektrowni. Podczas eksploatacji elektrowni plaże w gminie Choczewo nie będą wyłączone z użytkowania. Wyjątkiem będzie jedynie sytuacja konieczności usunięcia potencjalnych awarii w infrastrukturze technicznej lub serwisowania/konserwacji konstrukcji morskiej do rozładunku (MOLF), jak również w przypadku transportu niektórych materiałów.

Czy wiecie ile pojazdów ciężarowych będzie tu jeździć na dobę?

Zakłada się, że na wszystkich etapach prace będą prowadzone przez minimum 6 dni w tygodniu na dwie zmiany w godzinach od 7:00 do 22:00, z zastrzeżeniem, że prace, które ze względu na technologię budowy/produkcji nie mogą być wstrzymane (np. betonowanie), będą prowadzone przez 24h/dobę. (...)

Wszystkie pytania i odpowiedzi ze spotkań informacyjnych dostępne są tutaj.


Czytaj również:

Komentarze

W trakcie ciszy wyborczej dodawanie i przeglądanie komentarzy jest zablokowane.