25.06.2022 19:00 19 AB/TTM

Odpust Piotra i Pawła - morscy pielgrzymi przybyli do Pucka

Fot. Grzegorz Renusz/Norda FM

W sobotę (25 czerwca) w Pucku odbył się odpust Świętych Piotra i Pawła. Z tej okazji rybacy na swoich kutrach i łodziach wzięli udział w pielgrzymce na Zatoce Puckiej, gdzie odbyło się nabożeństwo.

Fot. Grzegorz Renusz/Norda FM Fot. Grzegorz Renusz/Norda FM Fot. Grzegorz Renusz/Norda FM Fot. Grzegorz Renusz/Norda FM Fot. Grzegorz Renusz/Norda FM Fot. Grzegorz Renusz/Norda FM Fot. Grzegorz Renusz/Norda FM Fot. Grzegorz Renusz/Norda FM Fot. Grzegorz Renusz/Norda FM Fot. Grzegorz Renusz/Norda FM Fot. Grzegorz Renusz/Norda FM Fot. Grzegorz Renusz/Norda FM Fot. Grzegorz Renusz/Norda FM Fot. Grzegorz Renusz/Norda FM Fot. Grzegorz Renusz/Norda FM Fot. Grzegorz Renusz/Norda FM Fot. Grzegorz Renusz/Norda FM Fot. Grzegorz Renusz/Norda FM Fot. Grzegorz Renusz/Norda FM Fot. Grzegorz Renusz/Norda FM Fot. Grzegorz Renusz/Norda FM

Kutry wypłynęły z portu rybackiego na Zatokę Pucką o godzinie 11:00, gdzie odbyło się nabożeństwo. Tradycja pielgrzymki rybaków sięga czasów średniowiecznych.

Kiedy zaglądamy w zapiski o pielgrzymce na Zatoce, to rzeczywiście sięga ona średniowiecza. To czas naznaczony ogromną pracą mieszkańców. Po wojnie była pewna przerwa, później pielgrzymki na nowo były organizowane - mówi Edmund Skalski, proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gdyni.

Przez lata pielgrzymka się zmieniała, a na wody Zatoki Puckiej nie wypływają tylko kutry rybackie.

Od jakiegoś czasu to nie są już tylko kutry rybackie, są to różne jednostki. Dzisiaj np. pojawili się windsurferzy, są też motorówki - mówi dla Twojej Telewizji Morskiej Hanna Pruchniewska, burmistrz Pucka.

Po przypłynięciu na ląd odbyła się uroczysta msza święta, zrobiono także tradycyjne zdjęcie wszystkich Piotrów i Pawłów. Na koniec wystąpiły Chór Męski „Harmonia" z Wejherowa oraz zespół „Wyrwani z Niewoli”.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24