04.07.2022 16:00 1 AB/TTM

Klezmer weekend - muzyka żydowska wybrzmiała w Helu

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

Po raz pierwszy na scenie bulwaru nadmorskiego w Helu, mieszkańcy i turyści mieli okazję usłyszeć muzykę żydowską. W wydarzeniach wzięli udział artyści scen krakowskich, wrocławskich, a także gwiazdy Teatru Żydowskiego w Warszawie.

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

„Klezmer Weekend" to inicjatywa przedstawiająca zarówno muzykę jak i kulturę żydowską. W piątek (1 lipca) o godzinie 20:00 odbył się musical „Gdybym był bogaty", a w sobotę (2 lipca) o tej samej godzinie na scenie wybrzmiała muzyka Klezmerska.

Na Półwysep Helski przyjeżdżam od ponad 20 lat. To jest moje ukochane miejsce, zauważyłam że nie ma tutaj muzyki klezmerskiej. Klezmer pochodzi z języka hebrajskiego. Dawniej Klezmerzy grali w karczmach, na weselach. Dzisiaj grają na estradach całego świata - mówi dla Twojej Telewizji Morskiej Ewa Warta-Śmietana, śpiewaczka.

Mam nadzieję że teraz powstanie kompletnie coś nowego na kilkanaście lat. Cieszę się, że mamy wybitnych artystów, którzy występują w Helu, że przyjeżdżają z nimi aktorzy z teatrów z Warszawy, Wrocławia i Krakowa. Robimy to dla turystów jak i dla mieszkańców - mówi Mirosław Wądołowski, burmistrz Helu.

Muzykę i kulturę żydowską zaprezentowali m.in. Ewa Warta-Śmietana, Izabella Rzeszowska, Marek Węglarski oraz Henryk Rajfer.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24