12.07.2022 08:03 1 WH/UG Wejherowo

Zmiana nazw dla dzielnic w Łężycach

Źródło: UG Wejherowo

Łężyce-Gacyny, Łężyce-Głodówko, Łężyce-Rogulewo – od teraz tylko Łężyce. Zmiany musiały zostać wprowadzone ze względu na prace administracyjne. Właściciele aut będą musieli wykreślić część nazwy miejscowości w dowodzie rejestracyjnym.

Mieszkańcy Łężyc w ostatnich dniach otrzymali drogą pocztową pisma wraz z zaświadczeniami o zameldowaniu w miejscowości Łężyce, zamiast dotychczas figurującej nazwy Łężyce-Gacyny, Łężyce-Głodówko oraz Łężyce-Rogulewo. Powyższe podyktowane zostało nałożonym na gminy obowiązkiem dokonania korekt zapisów nazw miejscowości i ulic oraz uzupełnienia brakujących kodów terytorialnych ulic w poszczególnych miejscowościach gminy, w związku z pracami nad centralnym i ogólnokrajowym rejestrem wyborców opartym na bazie danych PESEL. Głodówko i Rogulewo stanowią części wsi Łężyce, jako miejscowości podstawowej. Nazwa Gacyny w ogóle nie figuruje w urzędowym wykazie miejscowości – tłumaczą urzędnicy z gminy Wejherowo.

W przeszłości mieszkańcy byli meldowani zgodnie z treścią danego zawiadomienia (np. Łężyce-Gacyny, Łężyce-Głodówko oraz Łężyce-Rogulewo). Po latach okazało się, że to błąd i teraz trzeba go naprawić. W maju w tej sprawie podjęto uchwałę.

Mieszkańcy otrzymali pisma wraz z nowymi zaświadczeniami o zameldowaniu. Wprowadzona zmiana była konsekwencją nałożonego na gminę obowiązku uporządkowania oznaczenia miejscowości Łężyce w rejestrze PESEL oraz rejestrze mieszkańców zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.

Co ważne mieszkańcy nie będą musieli wymieniać dowodów osobistych. Właściciele aut muszą w starostwie powiatowym (wydział komunikacji) wykreślić część nazwy miejscowości. Jak zaznacza urząd, „usługa jest bezpłatna i można to zrobić w dogodnym czasie, przy okazji załatwiania innych spraw urzędowych w starostwie”.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24