12.07.2022 09:02 3 WH/TTM

Kolejne Cysterskie Lato Muzyczne rozpoczęte. ‘Kościół zawsze jest zapełniony’

Fot. TTM

Za nami pierwszy koncert z cyklu Cysterskie Lato Muzyczne. W żarnowieckim kościele zagrał na organach Heribert Metzger z Austrii.

Od 17 lat w kościele w Żarnowcu w wakacyjne niedziele odbywają się koncerty muzyki organowej.

Idea powstała w sercu i zamyśle świętej pamięci księdza Krzysztofa Stachowskiego, kiedy przybył tutaj w 2005 roku. Słyszałem we wspomnieniach pana profesora Peruckiego, który mówił, że to nie da rady. Nie widział tego. A ksiądz Krzysztof mówił śmiało, że to się uda. No i owoce są takie, że spotykamy się po raz siedemnasty – mówi ks. Arkadiusz Warszyński, proboszcz parafii Zwiastowania Pana w Żarnowcu w rozmowie z TTM.

Zobacz także: Nie żyje ks. Krzysztof Stachowski. Miał 60 lat

W tym roku pojawi się tradycyjnie muzyka średniowiecza i klasyki. Żarnowiec ugości organistów z Włoch, Niemiec oraz z kraju. Na zakończenie przygotowano występ Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM

Myślę, że to będzie zakończenie z przytupem. Pan profesor Roman Perucki też będzie miał swój występ, więc to będzie mocne zakończenie – dodaje Warszyński. - Kościół zawsze jest zapełniony.

Jak mówi proboszcz, publika to głównie turyści, którzy przyjeżdżają nad morze. W niedzielę (10 lipca) wystąpił austriacki organista Heribert Metzger.

Zawsze powtarzam, że to organy wybierają muzykę. Każdy instrument ma inny charakter i styl. Trzeba się wsłuchać, czego organy chcą. Nie grałem wcześniej na tych organach, ale znam ich specyfikację, dlatego mogę wykonać muzykę z okresu romantyzmu z końca XIX wieku – mówi organista.

Artysta zaprezentował dzieła takich kompozytorów jak Mozart, Kuchar, Czerny czy Brahms.

W następną niedzielę (17 lipca) o godzinie 20:30 wystąpi Roberto Bonetto. Wstęp na koncerty jest wolny.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24