04.08.2022 08:05 27 WH/TTM

Pomoc dla uchodźców z Ukrainy – największe zapotrzebowanie jest na żywność

Fot. TTM

Od blisko pół roku na Ukrainie trwa wojna. Na Nordzie zbiórki odzieży czy innych artykułów domowych dla uchodźców były organizowane przez instytucje publiczne i mieszkańców. Pomoc nadal jest potrzebna, ale w innym wymiarze i skali niż było to na początku.

Niemal od sześciu miesięcy trwa konflikt zbrojny na Ukrainie. Od pierwszych dni wojny Polacy angażowali się w pomoc dla Ukraińców – zbiórki odzieży, żywności czy kwesty pieniężne.

Nadal do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wejherowie zgłaszają się potrzebujący z Ukrainy. Jednak nie jest ich aż tylu jak na początku.

Ta pomoc jest stała i myślę, że jeszcze długo tak będzie. Są osoby, które wymagają pomocy co tydzień i są bardzo zainteresowane tym, co mamy w magazynie, co dostaliśmy i czym możemy się podzielić – mówi Emilia Marzejon, zastępca dyrektora MOPS Wejherowo w rozmowie z Twoją Telewizją Morską.

Maleje zapotrzebowanie na środki higieniczne czy asortyment dla dzieci. Największym zainteresowaniem cieszą się produkty żywnościowe.

Na początku rozeszła się informacja i potrzebujących było bardzo dużo. Teraz zazwyczaj pojawiają się te same osoby. Bywają też nowe osoby, które przyjeżdżają, bo ta migracja nie skończyła się w marcu i kwietniu – dodaje Marzejon.

Z pomocy MOPS-u korzysta m.in. pani Anastazja.

To dobre dla osób z Ukrainy. To bardzo ładne, że Polacy pomagają. Dziękujemy Polsce za pomoc. Mamy dzieci i starsze osoby, które w Polsce nie mogą znaleźć pracy. Dostajemy pieniądze, żywność czy oferty pracy. Szukam pracy jako lekarz stomatolog, bo to mój zawód – mówi kobieta.

Coraz mniej organizowanych jest zbiórek przez mieszkańców.

Zainteresowanie Ukraińców pomocą z naszej strony z dnia na dzień wygasało. Było widać, że struktury państwowe zaczęły funkcjonować i zaczęli korzystać z pomocy zorganizowanej przez MOPS. W tej chwili wszelkie zbiórki spontaniczne organizowane we współpracy z mieszkańcami powiatu praktycznie nie funkcjonują – wyjaśnia Michał Parzych, prezes Pomorskiej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej Gryf.

Zobacz także: Ratownicy z Wejherowa pomagają Ukraińcom – trwa zbiórka

Magazynek Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wejherowie znajduje się przy ulicy Ogrody Nanickie i otwarty jest w każdy piątek od godziny 10:00 do 11:00.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24