12.09.2022 13:00 0 PM/UM Władysławowo

200-lecie latarni morskiej w Rozewiu

Fot. UM Władysławowo

"Najdawniejsza informacja o świetle w tym miejscu pochodzi z locji flamandzkiej z XV wieku." W sobotę 10 września odbyły się uroczystości 200-lecia Latarni Morskiej Rozewie, zorganizowane przez Urząd Morski w Gdyni, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku i Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego.

Fot. UM Władysławowo Fot. UM Władysławowo Fot. UM Władysławowo Fot. UM Władysławowo Fot. UM Władysławowo Fot. UM Władysławowo Fot. UM Władysławowo Fot. UM Władysławowo Fot. UM Władysławowo

Najdawniejsza informacja o świetle w tym miejscu pochodzi z locji flamandzkiej z XV wieku. Wspomniano w niej, że w miejscu zwanym Rosehoned na wysokim brzegu, palono ognisko dla żeglarzy. Średniowieczne ognisko stale udoskonalano. W 1808 roku zbudowano nową latarnię morską w królewskim lesie, oddaloną 3000 kroków od Tupadeł. Tak, to poprzedniczka rozewskiej „blizy”, której aktywność rozpoczęła się w 1822 r. To ona od ponad 73 000 dni ostrzega przepływające statki - informuje urząd gminy Władysławowo.

Podczas uroczystości odbyło się symboliczne „wodowanie” książki poświęconej pierwszemu polskiemu kierownikowi latarni morskiej Rozewie, Leonowi Wzorkowi pt. „Leon Wzorek Strażnik światła w Rozewiu, opowieść o moim pradziadku”, autorstwa Joanny Wzorek-Głowackiej – prawnuczki kierownika latarni.

Kolejnym punktem wydarzenia było wprowadzenie do obiegu pocztowego przez Pocztę Polską znaczka pocztowego z latarnią rozewską. Na pamiątkowej makiecie tegoż znaczka podpisy złożyli burmistrz Roman Kużel, Pan Apoloniusz Łysejko oraz sołtys Rozewia Pani Renata Ostrowska - czytamy na stronie Władysławowa.

Latarnia oraz obiekty blizarium można zwiedzać do końca września codziennie w godz. 9:30 - 12:45 oraz od 14:00 - 16:45.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...