05.10.2022 13:00 0 PM/mat.pras.

Wejherowski szpital zgłosił do tej pory 113 dawców narządów

mat. pras.

Wejherowski szpital jest na czwartym miejscu w Polsce pod względem liczby osób zgłoszonych do przeszczepu. Pobrane narządy uratowały, życie ponad 300 osób.

Koordynatorzy ds. transplantacji ze Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie do tej pory zgłosili 113 dawców narządów. Byli to pacjenci Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, których mimo intensywnej działań nie udało się uratować, a powołana komisja stwierdziła śmierć mózgu co oznacza śmierć człowieka jako całości w świetle medycyny i prawa. Pobrane narządy uratowały, życie ponad 300 osób – informuje Paulina Rościńska, Regionalne Centrum Koordynacji Transplantacji Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku.

W październiku obchodzony jest Europejski Dzień Donacji i Transplantacji, jest on organizowany przez Radę Europy corocznie od 1996 roku w różnych krajach Europy.

Uroczystości i wydarzenia Dnia Donacji i Transplantacji promują i wzmacniają poparcie dla świadomego i altruistycznego dawstwa narządów i tkanek do przeszczepienia, wiedzę na temat medycyny transplantacyjnej oraz solidarność z chorymi oczekującymi na przeszczepienie narządu. W bieżącym roku Rada Europy zaszczytnie powierzyła organizację tej uroczystości Polsce – dodaje Paulina Rościńska.

W 2021 roku w Polsce pobrano narządy od niemal 400 zmarłych dawców. Wykonano łącznie niemal 1,3 tys. transplantacji, w tym najwięcej nerek - ponad 700, 277 wątrób, 200 serc , płuc – 68.

Według statystyk Poltransplantu na dzień 31 sierpnia 2022r. na Krajowej Liście Oczekujących w Polsce oczekuje 1820 chorych, z tego czekających na przeszczepienie nerki: 1065, serca: 398, wątroby - 150, płuc - 130.

Transplantacja ratuje życie osób, których narządy są w nieodwracalnej fazie niewydolności. Przeszczepienie narządu to dla nich często jedyna możliwość powrotu do normalnego życia. Największym problemem polskiej transplantologii jest niewystarczająca liczba narządów i tkanek do przeszczepienia – mówi Paulina Rościńska.

Regionalne Centrum Koordynacji Transplantacji zaznacza, że temat transplantacji nie jest łatwy.

Zazwyczaj unikamy rozmów o śmierci myśląc, że nas to nie dotyczy. Zatem najważniejszą rzeczą, którą powinien zrobić każdy z nas jest rozmowa z rodziną i przedstawienie jej swojej woli za życia. Poświęćmy chwilę i zastanówmy się nad tym, nie pozostawiajmy naszych bliskich z taką decyzją w chwili naszej śmierci. Zgodnie z prawem, narządy i tkanki mogą być one pobrane od każdego, kto nie sprzeciwił się temu za życia - nie złożył sprzeciwu pisemnie, ustnie lub poprzez wpis w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów. Tak więc możesz zostać dawcą, jeżeli nie odmówisz – informuje Regionalne Centrum Koordynacji Transplantacji UCK Gdańsk

mat. pras.

Swoją pozytywną postawę wobec dawstwa można wyrazić aktywnie; wypełnić i mieć przy sobie świadectwo woli oddania po śmierci części siebie dla ratowania innych oraz poinformować o tym swoich bliskich. Link do pobrania oświadczenia https://www.poltransplant.org.pl/ow.html.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24