05.10.2022 12:09 0 Materiał Partnera Materiał partnera

Jak oszczędzać pieniądze w dobie kryzysu

Materiał Partnera

Ostatnie lata są wyjątkowo ciężkie. Pandemia, wojna, szalejąca inflacja. Ceny mocno poszły do góry, a ludzie zaczęli się zastanawiać, co zrobić, by domowy budżet tak mocno nie ucierpiał. Czy musimy rezygnować ze wszystkich przyjemności, by było to możliwe? Może są inne sposoby, które sprawią, że w naszych portfelach zostanie więcej pieniędzy, a my nadal będziemy mogli żyć bez dużego uszczerbku na naszym komforcie.

Ogranicz zużycie wody, prądu i gazu

Nie musisz nagle przestać się myć, chodzić w brudnych ubraniach i siedzieć przy świeczce. Oczywiście jest to bardzo fajny pomysł na wieczorne romantyczne wieczory we dwoje lub miłą kąpiel, ale jeśli chcesz akurat poczytać książkę nie oszczędzaj na oczach, po prostu włącz światło. Unikaj pozostawiania włączonych sprzętów, gdy nie są one potrzebne. Nie miej równocześnie włączonego telewizora, laptopa dodatkowo patrząc w ekran telefonu. Robiąc pranie staraj się zapełniać bęben. Pranie po kilka sztuk odzieży to strata wody i energii elektrycznej, a co za tym idzie także pieniędzy z konta. Wodę możesz zaoszczędzić także zakręcając ją podczas mycia zębów czy namydlania się pod prysznicem. Do podlewania roślin użyj deszczówki. Czasem drobne rzeczy, ale robione regularnie przynoszą wymierne korzyści, bez uszczerbku na naszym komforcie. Oszczędzanie nie musi być wcale nieprzyjemne. Wystarczy po prostu robić to z głową. Oszczędzanie wody, prądu czy gazu to nie tylko więcej pieniędzy zostanie w Twoim portfelu, ale także będziesz mieć tę świadomość, że dbasz o środowisko.

Kupuj hurtowo

Bardzo dużo pieniędzy z naszego budżetu przeznaczamy na jedzenie. Jest to coś z czego nie możemy zrezygnować. Posiłki muszą być pełnowartościowe i zbilansowane, byśmy mogli zachować zdrowie. Jednak możemy kupować rozsądniej. Nie wyrzucajmy produktów żywnościowych tylko tak rozplanujmy gotowanie, by wykorzystywać to, co mamy. Starajmy się też korzystać z promocji i kupować w hurtowniach. Dzisiaj produkty spożywcze można zamówić przez internet z dostawą do domu. Nie musisz mieć hurtowni pod domem. Jeśli nie wiesz, gdzie robić zakupy spożywcze online, ściągnij aplikację na swój telefon lub wejdź na stronę inpostfresh.pl. Jakiś czas temu znana przez wszystkich firma kurierska, która dotąd kojarzyła się głównie z automatami Paczkomat® oraz dostarczaniem do naszych domów zamówionych przez nas różnego rodzaju sprzętów, ubrań czy książek, uruchomiła możliwość dowożenia zakupów spożywczych. Dzięki temu możesz kupić produkty żywnościowe, środki czystości, a nawet karmę dla zwierząt np. z Makro zarówno w dużych ilościach jak i detalicznie.

Nie marnuj i nie kupuj ciągle nowych rzeczy

Oczywiście jeśli wiesz, że czegoś naprawdę potrzebujesz, to pozwól sobie na zakupy. Jednak często zdarza się, że kupujemy impulsywnie. Nie zastanawiamy się godzinami, nie analizujemy. Wszystko jest dostępne w zasięgu ręki, a reklamy w mediach oraz witryny sklepowe niemalże krzyczą „kup”. Zamiast łapać się w pułapkę konsumpcjonizmu, zastanów się czego tak naprawdę potrzebujesz. Rozsądne planowanie sprawi, że w domowym budżecie zostanie więcej pieniędzy, a Ty nadal będziesz żyć komfortowo i szczęśliwie.


Czytaj również:

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24