11.04.2012 12:40 0

Złowroga ściana dźwięku w Uchu

Jutro w Klubie Muzycznym Ucho w Gdyni o godzinie 19 odbędzie się koncert francuskiego zespołu L'Esprit du Clan który w 2011 roku wydał kolejną płytę. Obok zagrają Christ Agony i trójmiejska kapela Gars.

L'Esprit du Clan to jedna z najlepszych europejskich kapel w stylistyce brutalnego crossoveru, a zarazem ta najbardziej tajemnicza. Zespół, zjednoczony jak żaden inny, może się pochwalić podwójnym tandemem - wokalistów i gitarzystów, tworzących jedyną w swoim rodzaju, szczerą do bólu i ekstremalnie złowrogą ścianę dźwięku, idealną dla tych, którzy pragną doświadczyć autentycznego, a nie sterylnego, metalu. Zapamiętaliśmy ich z arcy energicznych, żywiołowych koncertów w 2003, 2006 i 2009 roku.

Nowy album paryskiej formacji zrodził się z głęboko zakorzenionej, silnej potrzeby tworzenia. Po dziesięciu latach nagrywania, komponowania i koncertowania, sekstet rozważał zrobienie sobie chwilowej przerwy przed dalszą działalnością. Niemniej zdecydował się kontynuować to, co go napędza - wspólnie zbierać się w sali, podkręcać dźwięk, a następnie uzewnętrzniać najciemniejszą stronę swojej natury. "CH V Drama" (2011) jest prawdziwym powrotem do źródeł. Każdy tytuł i każda nuta są owocem wspólnej wrażliwości muzycznej. Krążek można uznać za jeden z najbardziej zajadliwych w dyskografii grupy - chociażby utwór "Le jour des Saigneurs" formułuje ostre pytania pod adresem francuskiego konserwatyzmu, zaś "Metal Ateista" sprowadza wszystkie religie do kategorii bajek - podobnie zresztą jak "Noir Sideral". Najnowszy krążek Francuzów zawiera emocjonalny i politycznie zaangażowany materiał. Muzycy z L'Esprit Du Clan pokazują, że są dalecy biernemu poddaniu się upływowi czasu.

Początki Christ Agony sięgają roku 1990 i nierozerwalnie łączą się z osobą założyciela zespołu - gitarzysty i wokalisty Cezara. Wówczas to lider grupy wraz z pierwszym składem, a więc Żurkiem na perkusji oraz Ash’em na basie i wokalu, pracuje nad materiałem. Ten ostatni ukazuje się jako debiutanckie demo – „Sacronocturn”. Uwagę wytwórni Carnage Records zwraca jednak wydane dwa lata później „Epitaph of Christ”. Nowy, ósmy już, krążek studyjny grupa nagrywa w olsztyńskim Studio X. „NocturN”, bo o nim mowa, to jedna długa suita podzielona na osiem „ciężkich jak sto diabłów” opusów. Płyta zostaje nagrana z gościnnym udziałem Inferno – perkusisty zespołów Behemoth i Azarath. Ukazuje się jesienią 2011 roku nakładem wytwórni Mystic. W międzyczasie Christ Agony gra kilka tras koncertowych po Rosji, Białorusi i Polsce, a także daje serię koncertów z takimi kapelami jak Decapitated, Vesania i Incantation.

Gars to trójmiejski zespół grający w obecnym składzie od 2008 roku. Jego muzyka to wypełniony melancholią i wściekłością emocjonalny post hard core. Grupa nagrała muzykę do filmu „Moondreamer” oraz EPkę „Numer Zero” (2008), a w czerwcu 2011 roku wydała debiutancką płytę - "Gdzie akcja rozwija się", która zbiera masę pozytywnych recenzji. Album promują dwa teledyski. Zespół znany jest ze swoich żywiołowych koncertów. Obecnie pracuje nad kolejnym wydawnictwem.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24