Open Source Art Festival 2015

Koncerty, Sopot

Data 11.09.2015 00:00-13.09.2015 00:00
Miejsce Państwowa Galeria Sztuki
Adres Plac Zdrojowy 2
Miejscowość Sopot
Bilety 25-50 zł

Prawdziwie niszowe projekty artystyczne z obszaru muzyki alternatywnej, elektronicznej i ambientowej wybrzmią w harmonii ze światłem i obrazem podczas kolejnej edycji Open Source Art Festival.

V edycja OSA Festival odbędzie się w dniach 11-13 września 2015 w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Jej motywem przewodnim będzie zagadnienie synchronizacji dźwięku i obrazu, architektury i przestrzeni oraz ich oddziaływania na człowieka, czyli w skrócie „SYNC”. Zaproszeni kompozytorzy zaprezentują szeroką gamę gatunków i rodzajów muzyki współczesnej, wymagającej i zaawansowanej, od ambientu, przez drone, noise, glitch, modern electro-acustic po eksperymenty badające właściwości dźwięku i obrazu oraz możliwości ich pełnej synchronizacji.

[IMG_R]2[/IMG_R]

Open Source Art Festival składa się z koncertów i cyklu pokazów multimedialnych, w których nadrzędną rolę gra dźwięk i obraz oraz ich symbiotyczne współistnienie. Zaprosiliśmy znakomitych artystów audiowizualnych i kompozytorów posługujących się rozległym wachlarzem dźwięków i tworzących wyjątkowe, zsynchronizowane audiowizualnie spektakle.

LINE UP:

11.09.2015 piątek

  • 21.00 Michela Pelusio – SpaceTime Helix (IT)

  • 22.00 Lumisokea (B/IT)

  • 23.00 Schnitt (FR/IT)

12.09.2015 sobota

  • 21.00 Adam Frankiewicz (PL)

  • 22.00 Szymon Kaliski (PL)

  • 23.00 Alex Augier (FR)

13.09.2015 niedziela

  • 20.00 Franck Vigroux (FR)

  • 21.00 Herman Kolgen – SEISMIK (CA)

Bilety:

50 pln - karnet trzydniowy dostępny TUTAJ.

25 pln - bilety jednodniowe (dostępne przed koncertami).

[IMG]3[/IMG] [IMG]4[/IMG] [IMG]5[/IMG]


O artystach:

Lumisokea (Koenraad Ecker ­ Belgia, Andrea Taeggi – Włochy)

Lumisokea to belgijsko-włoski duet, tworzony przez Koenraad Ecker i Andrea Taeggi. Ich muzyka jest jednocześnie bardzo fizyczna i bogata w fakturze. Przy użyciu różnych instrumentów akustycznych, jak również sprzętu analogowego tworzą mroczne i introspektywne wrażenia słuchowe. Wpływ na twórczość duetu można dopatrywać się od muzyki dub po noise ale również słychać inspiracje tradycyjną muzyką perkusyjną z Azji i Afryki, techno, muzyką konkretną i współczesną muzyką klasyczną. Wachlarz inspiracji muzycznych Lumisokea jest potężny i służy do wywołania stanu transu, tak by przenieść ciało i podkreślić dotykowe właściwości dźwięku.

Schnitt (Amelie Duchow – Francja, Marco Monfardini – Włochy)

Schnitt to projekt stworzony w 2007 roku przez Amelie Duchow i Marco Monfardini. Współpraca artystyczna tej dwójki wypływa ze wspólnego zainteresowania do muzyki elektronicznej i sztuk wizualnych. W 2007 Schnitt zaprezentował projekt audiowizualny pt. SIZESPEC. Inspiracją do tego projektu był świat tekstyliów, z którego Schnitt wydobył obrazy i dźwięki procesu przemysłowego. Łącząc dynamikę techniczne przekształconych elementów dźwięku SIZESPEC nadaje indywidualny i inny widok branży przemysłowej.

Michela Pelusio

Michela Pelusio jest artystką włoskiego pochodzenia, obecnie mieszającą w Berlinie, która tworzył instalacje i performance w całej Europie, Azji i Ameryce. Michela tworzy inspirujące instalacje, wykorzystując przestrzeni, światło i dźwięk, tworząc widowisko pełne nowych doświadczeń , które dostarcza niepowtarzalności doznań na styku audio i wideo. Jej badania polegają na eksploracji ludzkiej percepcji, poczucia miejsca, natury, kultury, sztuki i nauki. Podczas OSA 2015 zaprezentuje performance pt. SpaceTime Helix - niezwykłe doświadczenie przestrzeni, światła i dźwięku. SpaceTime Helix jest to rzeźba kinetyczna zbudowana ze światła i dźwięku. To jest gra światłem, symetrią, geometrią i nieskończonością. Dźwiękowe i świetlne właściwości zostały zoptymalizowane tak, aby rzeźba miała właściwości instrumentu akustycznego oraz optycznego.

Alex Augier

Alex Augier jest muzykiem elektronicznym. Pracuje i mieszka w Paryżu. Kiedy był bardzo młody, nauczył się sam grać na fortepianie, perkusji i bębnach, od tamtej pory i poświęcił się kompozycji i muzyce komputerowej. Jego prace dotyczą estetyki cyfrowej i przyjmują formę instalacji audiowizualnych. Alex broni procesu twórczego, gdzie projektowanie, programowanie i nowe technologie są integralną częścią projektu artystycznego.

Herman Kolgen – SEISMIK

„SEISMIK” to performance Hermana Kolgena, po raz pierwszy pokazywany w Polsce, opierający się na multisensorycznym doznaniu ruchu sejsmicznego ziemi, oporu, tarcia i drżenia oraz związanych z nimi zjawisk w czasie rzeczywistym. Artysta opracował zaawansowane oprogramowanie, który rejestruje pola magnetycznych aktywności sejsmicznych od São Paulo do Kioto wytwarzającym dźwięk zsynchronizowany z wizualnym pokazem. Przy pomocy różnorodnych cyfrowych nagrań wideo i ujęć fotograficznych Kolgen stworzył wiele serii czasowych sekwencji , które potem zmontował w elastyczny i modułowy utwór. To w dużej mierze kwestia progresywnej narracji, która jest w nieustannym kręgu wpływów i ruchu, gdzie rzeczywistość jest stale w dyslokacji. Jak w poprzednich performance’ach audiokinetycznych takich jak DUST, INJECT, KOLGEN gra na pojęciach fizycznych, mózgowych i napięciu emocjonalnym, w tym przypadku zakłócania naziemnej warstwy o różnej intensywności.