5. Konkurs Lotów Red Bull

Sport, Gdynia

Data 16.08.2015 08:00
Miejsce Skwer Kościuszki
Miejscowość Gdynia
Bilety Wstęp wolny

Zawody Red Bull Flugtag, znane są w Polsce pod nazwą Konkurs Lotów Red Bull. Uczestniczą w nich ekipy uzdolnionych konstruktorów i śmiałych pilotów. Ekipa musi zaprojektować, zbudować i polecieć własnoręcznie wykonaną maszyną latającą, która po wybiciu z 6-metrowej platformy poszybuje w siną dal… lub, do czego dochodzi znacznie częściej, zaliczy spektakularne lądowanie na wodzie.

Flugtag po niemiecku znaczy „dzień lotu”, jednak nie tylko o latanie za pomocą ludzkich mięśni tu chodzi. Do zajęcia miejsca na podium potrzeba czegoś więcej! Ekipy oceniane są w trzech kategoriach: długość lotu, kreatywność konstrukcji oraz wrażenie artystyczne.

Kryteria te zainspirowały uczestników poprzednich edycji do zbudowania latających naleśników, domów, pterodaktyli, bocianów, kamperów ze skrzydłami, a nawet szybującego Snoopiego! Od czasu pierwszych zawodów Red Bull Flugtag, zorganizowanych w Wiedniu w 1992 roku, na całym świecie odbyło się już ponad 100 edycji Konkursu, a każda z nich przyciąga około 300 tysięcy widzów.

  1. Konkurs Lotów Red Bull odbędzie się 16 sierpnia w Gdyni. W jego trakcie widzowie obejrzą 40 latających machin, które na dłuższą lub krótszą chwilę wzbiją się w powietrze, a potem z pluskiem wylądują w wodzie. Trzy zespoły, które zaliczą przy pomocy swoich konstrukcji najdłuższy lot, wykażą się największą kreatywnością, a pokazem na rampie startowej poruszą jury i publiczność, mają szanse na nagrody.

Ponieważ zadanie nie jest łatwe, to i główną nagrodą nie jest przysłowiowa pietruszka. Pomysłowość i zaangażowanie zespołów będzie należycie docenione:

  • I nagroda – wyjazd do Salzburga i przelot odrzutowymi samolotami Alpha Jet oraz zwiedzanie Hangaru 7 dla całej załogi lub nagroda pieniężna w wysokości 24.000 zł.

  • II nagroda – wyjazd do Pragi i przelot akrobacyjnymi samolotami z teamem Flying Bulls Aerobatic Team dla całej załogi lub nagroda pieniężna w wysokości 16.000 zł.

  • III nagroda – nauka „latania” dla całej załogi i osób towarzyszących (łącznie 8 osób) we Flyspot, Warszawa (tunel aerodynamiczny) lub nagroda pieniężna w wysokości 8.000 zł.

Najlepsze załogi muszą być wszechstronne. O miejscu w konkursie zadecyduje łączna nota zespołu, na którą złożą się trzy elementy:

  • Kreatywność, to właśnie to, czym muszą wyróżniać się uczestnicy Konkursu Lotów Red Bull. Za projekt, jego oryginalność oraz wygląd całej drużyny można zdobyć aż 40 punktów.

  • Zanim machina rozpocznie swój lot ku nieuchronnemu spotkaniu z wodą, każda z 40 ekip będzie musiała się zaprezentować podczas 30-sekundowego pokazu. Przy akompaniamencie wybranego utworu muzycznego, twórcy latających konstrukcji będą starali się porwać publiczność i jury, aby za ten element także zdobyć jak największą ilość punktów (od 0 do 10).

  • Do wyniku zostanie też doliczona długość lotu. Jeden punkt zostanie przyznany za każdy metr, który machina przeleci nad wodą. Najlepsze aerodynamicznie konstrukcje mogą tutaj wiele zyskać.

Więcej o 5. Konkursie Lotów Red Bull na stronie.