Koncert Anny Fabrello i Rafała Lewandowskiego

Koncerty, Krokowa

Data 15.08.2015 19:00-16.08.2015 00:00
Miejsce Zamek w Krokowej
Adres Zamkowa 1
Miejscowość Krokowa
Bilety Wstęp wolny

Tytuł koncertu „Clairieres dans le ciel” (Przejaśnienia na niebie) nawiązuje do uroczych pieśni Lili Boulanger (1893-1918) i Nadii Boulanger (1887-1979), dwóch sióstr, z których w Polsce znana jest tylko Nadia, jedna z najwybitniejszych pedagogów kompozycji w XX wieku, u której doskonalili swój warsztat i polscy współcześni kompozytorzy jak W. Kilar, R. Twardowski, G. Bacewicz, J. Łuciuk czy M. Spisak.

Nadia wielokrotnie od 1957 odwiedzała Polskę, była między innymi honorowym członkiem Związku Kompozytorów Polskich. Lili Boulanger, uczennica swojej siostry, jako pierwsza kobieta została laureatką prestiżowej nagrody kompozytorskiej Prix de Rome za kantatę Faust et Héléne.

Anna Fabrello jest absolwentką Akademii Muzycznej w Gdańsku (kl. prof. B. Skiby, dyplom z wyróżnieniem). Swą sztukę wokalną doskonaliła u wybitnych śpiewaków (m. in. R. Paneraia, K. Ricciarelli, R. Scotto, H. Łazarskiej, R. Karczykowskiego). Jest laureatką kilku konkursów wokalnych. W swym dorobku scenicznym posiada sporo głównych partii w operach i operetkach. (m in. Kleopatra w Juliuszu Cezarze i Romilda w Kserksesie Haendla, Zofia i Hanna w operach Moniuszki, Zerlina i Zuzanna w operach Mozarta, Micaela w Carmen, Saffi w Baronie cygańskim, Sylva w Księżniczce czardasza). W roku 2013 obroniła pracę doktorską, i prócz bogatej działalności scenicznej zajmuje się też pedagogiką wokalną na gdańskiej Akademii. Artystka świadomie i swobodnie operuje głosem, panując nad każdym jego dźwiękiem. Ujmuje też, mimo młodego wieku, słyszalną dojrzałością swego głosu.

Rafał Lewandowski, który towarzyszy Annie Fabrello prowadzi ożywioną działalność koncertową – występuje w wielu krajach Europy: w Polsce, Austrii, Włoszech, Danii, Francji, Niemczech, Chorwacji. Jako solista w koncercie Princeton Symphony Orchestra debiutował w nowojorskim Lincoln Center i od tego czasu często powraca z koncertami do USA (ostatnio w 2013 z programem polskiej muzyki współczesnej w ramach „ Here and Now New York Festiwal ”). Rafał Lewandowski występuje zarówno jako solista jak i kameralista współpracując z wieloma wybitnymi instrumentalistami, dyrygentami i wokalistami.