Odsłonięcie pomnika Danuty Siedzikówny 'Inki'

Inne, Gdańsk-Orunia

Data 29.08.2015 13:00-30.08.2015 20:00
Miejsce Plac przy kościele pw. św. Jana Bosko
Adres ul. Gościnna 15
Miejscowość Gdańsk-Orunia
Bilety Wstęp wolny

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na odsłonięcie pomnika Danuty Siedzikówny „Inki” - sanitariuszki, działaczki antykomunistycznej i wielkiej patriotki. Z inicjatywą odsłonięcia pomnika wystąpili na początku roku gdańscy duchowni.

Uroczystość odsłonięcia pomnika odbędzie się w najbliższą niedzielę (30 sierpnia) na placu przy kościele pw. św. Jana Bosko w Gdańsku-Oruni. Później, o godzinie 13:00, odbędzie się msza święta, którą odprawi metropolita gdański, arcybiskup Sławoj Leszek Głódź.

Nazajutrz, o godzinie 17:00 w Parku w Oruni, odbędzie się festyn patriotyczny „Niedziela z bohaterką”. W ramach festynu przewiedziano m.in. koncert zespołu Forteca oraz prezentację piosenek Leszka Kołakowskiego. Wydarzeniu towarzyszyć będzie punkt edukacyjny IPN, gdzie rozdawane będą broszury poświęcone Danucie Siedzikównie „Ince”. Zostanie wygłoszone również krótkie przemówienie.

Z inicjatywą odsłonięcia pomnika wystąpili na początku roku gdańscy salezjanie, a wśród nich proboszcz parafii pw. św. Jana Bosko Mirosław Dukiewicz. Duchownymi kierowała intencja związana z życiorysem Danuty Siedzikówny, która w czasie wojny uczyła się w szkole sióstr salezjanek w Różanymstoku, natomiast w Gdańsku „Inka” zginęła z rąk komunistycznej władzy. Narodziła się więc propozycja upamiętnienia bohaterskiej sanitariuszki.

Dzięki pomocy darczyńców udało się zebrać fundusze potrzebne na pomnik. Rada Miasta Gdańska wyraziła zgodę na jego usytuowanie oraz przeznaczyła środki na zagospodarowanie terenu wokół pomnika.

Na przestrzeni ostatnich dwóch lat udało się także odnaleźć i zidentyfikować szczątki Danuty Siedzikówny. Dokonał tego jesienią ubiegłego roku zespół Samodzielnego Wydziału Poszukiwań IPN. Ostatnim etapem upamiętnienia „Inki” będzie uroczysty pogrzeb Danuty Siedzikówny, który odbędzie się na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku. Jego dokładna data nie jest jeszcze znana.

[IMG]2[/IMG]

Instytut Pamięci Narodowej prowadzi także działania edukacyjne dotyczące Danuty Siedzikówny. Szczegóły znajdą Państwo na stronie.