Wrzesień 2015
Pn Wt Śr Cz Pt So N
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Zobacz również

70-lecie LO Puck

Kultura, Puck

Data 25.09.2015 08:30-26.09.2015 17:00
Miejsce I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego
Adres ul. Morskiego Dywizjonu Lotniczego 14
Miejscowość Puck
Bilety Wstęp wolny

I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Pucku świętuje w tym roku 70 – lecie swojego istnienia. Czas w szkole upływa w specyficzny sposób. Odmierzają go kolejne dzwonki, lekcje, ferie i wakacje. Rok po roku, w określonym rytmie, kształtują się tu osobowości młodych ludzi, rozwijają się ich talenty i w przysłowiowy szeroki świat wychodzą następni, dobrze przygotowani do nowych ról absolwenci.

Nasza szkoła nie jest jedynie instytucją, ale zwartą społecznością, na którą składają się pokolenia uczniów i ich rodziców, pełnych entuzjazmu nauczycieli i oddanych pracowników. Wokół szkoły zawsze gromadziły się osoby twórcze, kreatywne, poszukujące najlepszych rozwiązań oraz otwarte i wrażliwe na potrzeby dzieci.

W mechanikę szkolnego świata wpisują się także wydarzenia niepowszednie, dzięki którym możliwa jest refleksja nad upływającym czasem, nad wykonaną pracą i tym wszystkim, co szkoła wniosła w społeczność regionu. W tych dniach takim wydarzeniem bez wątpienia jest jubileusz 70–lecia szkoły. Tak miniony czas wspominają byli nauczyciele szkoły:

  • Liceum i gimnazjum powstało w Pucku w 1945 roku dzięki staraniom pana Grzegorza Winogrodzkiego, który był pierwszym dyrektorem szkoły, a następnie nauczycielem matematyki. Kadra nauczycielska w pierwszych latach, to jest od 1945 do 1952 roku, była niestabilna. Brakowało nauczycieli matematyki, fizyki, języka polskiego i języków obcych. Warunki pracy i płacy były złe. Klasy były przeładowane, liczyły ponad 40 uczniów. Pomocy naukowych nie było, nauczyciele z uczniami wykonywali je sami - mówi Tadeusz Sobiepanek.

  • W maju 1945 roku z inicjatywy Grzegorza Winogrodzkiego powstała pierwsza w dziejach Ziemi Puckiej szkoła średnia. Historia puckiego liceum zaczyna się na ulicy Zamkowej 5. To tu otwarto pierwsze sale lekcyjne, co prawda tylko dwie, ale można było już rozpocząć naukę. Nieważne, że brakowało pomocy naukowych, ławek, krzeseł, że nie było boiska, a ubikacje znajdowały się aż nad morzem. Mieszkańcy Pucka cieszyli się, że młodzież może wreszcie rozpocząć edukację. Dyrektorem gimnazjum został Grzegorz Winogrodzki. Kierował nim do 1947 roku, a więc w czasie dla szkoły najtrudniejszym. Następcą pana Winogrodzkiego jest Roman Dąbrowski. Za jego kadencji powstały w Polsce szkoły, w których nauka trwała 11 lat. Tak więc we wrześniu tego roku również Państwowe Gimnazjum i Liceum w Pucku przekształcone zostaje w „jedenastolatkę”. Zreformowana szkoła zajmuje pomieszczenia po byłej szkole powszechnej przy ulicy Świerczewskiego (przed wojną ul. Szkoła, obecnie Morskiego Dywizjonu Lotniczego). „Jedenastolatka” działa do roku 1966. … 25 października 1964 roku miała miejsce ważna uroczystość – nadanie szkole imienia Stefana Żeromskiego. Pełna nazwa szkoły brzmi teraz: Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Pucku - informuje Irena Sobiepanek.

  • Funkcję dyrektora objąłem 1 wrześnie 1972 roku. Był to ostatni rok nauki w starym budynku szkolnym przy ulicy Świerczewskiego. W 1973 roku rozpoczęliśmy przeprowadzkę do nowych pomieszczeń przy ulicy Przebendowskiego. Tak więc inauguracja nowego roku szkolnego 1973/74 odbyła się już w nowej siedzibie. Na uroczystości tej przekazano szkole sztandar, który ufundowali mieszkańcy Pucka. Chwile spędzone w tej szkole wspominam bardzo ciepło i mile. Wśród nauczycieli panowała atmosfera współpracy, życzliwości, nie było podziałów, konfliktów. Uczniowie byli bardziej zdyscyplinowani, uczyli się, byli dobrze przygotowani do lekcji. A jednocześnie mieli czas, by pojechać do teatru czy na wycieczkę. Notabene szkoła organizowała bardzo dużo tego typu wyjazdów. Nauka trwała od poniedziałku do soboty, a młodzież potrafiła pogodzić naukę z rozrywką. Dzisiaj jest chyba z tym gorzej - dodaje Zbigniew Krzewina.

Oficjalne obchody rocznicy odbędą się w dniach 25. i 26. września 2015 roku.

W programie:

25. września

  • godz. 8.30 - msza św. dziękczynna w kościele św. Piotra i Pawła w Pucku,

  • godz. 9.00 – 14.00 - występy artystyczne uczniów, rozgrywki sportowe, konkursy, prezentacje umiejętności i uzdolnień uczniów - budynek I Liceum Ogólnokształcącego,

  • godz. 14.00 -19.oo - zwiedzanie szkoły.

26. września

  • godz. 9.00 – 14.00 - zwiedzanie szkoły,

  • godz. 17.00 - oficjalne uroczystości w Ratuszu Miejskim w Pucku dla zaproszonych gości.

Społeczność szkolna zaprasza wszystkich Absolwentów i Przyjaciół szkoły do udziału w uroczystościach jubileuszowych. Mamy nadzieję, że chwile spędzone z nami dostarczą wielu wzruszeń, będą okazją do wspomnień i refleksji. Do zobaczenia!