Spotkanie podróżnicze. Rumunia: Dacja , Daćia czy Dracula?

Kultura, Rumia

Data 06.11.2015 18:00
Miejsce Stacja Kultura
Adres ul. Starowiejska 2, Rumia dworzec PKP
Miejscowość Rumia
Bilety Wstęp wolny

Rumunia nieodmiennie kojarzy się z postacią hrabiego Draculi z zamku w Branie. Jednak ani on jedynym symbolem Rumunii, ani z Branu. Andrzej Pasławski udowodni, że istnieją inne symbole tego kraju. Podróżnik obiecuje, że wspólnie z gośćmi zdobędzie prawdziwy zamek Draculi, a dotrzeć do niego można po ponad tysiącu pięciuset schodach.

Co jeszcze ma do powiedzenia Andrzej Pasławski? Jak mówi podróżnik, Dacia to najpopularniejsze auto Rumunii, które wjedzie wszędzie i przewiezie wszystko. Dacia osobowa, towarowa Dacia-van, terenowa 4x4? A więc może nie Dacią, ale przejedziemy dwa słynne szlaki drogowe – 67C czyli „Transalpinę” (tą jeszcze nie zepsutą asfaltem i tą będącą już „Krupówkami”) oraz Transfogaraską, wiekopomne dzieło Caucescu. Jednak prawdziwe atrakcje tworzy przyroda. Piękne jaskinie i wąwozy gór Bihor, potężne zapadlisko w Rezerwacie Groapa Ruginoasa, stanowiska błotnych wulkanów, „płonąca ziemia” – obszary, na których spod powierzchni ziemi wydobywają się płomienie.

  • Wejdziemy do starożytnej kopalni złota w Rosia Montana i zobaczymy ślady dawnej świetności miasta, gdy trwała tu „gorączka złota”. Wejdziemy też do jednej z największej w Europie kopalni soli w Turdzie - zachęca podróżnik.

Salina Turda jest podziemną perłą, a swym ogromem i bogactwem fresków oraz malowideł przyrodą wytworzonych, powala na kolana. Kolejna spektakularna atrakcja, to solny płaskowyż Meledic, gdzie zobaczymy Solne Góry i rzeki solankowe, wypływające z rzeźbionych solą stalaktytami jaskiń. A na tej wszechobecnej soli toczy się życie. Wokoło chaty, pola uprawne, gospodarstwa, a pod i nad nimi – sól, no i oczywiście miasta i zamki.

  • Zajrzymy do kilku z nich. Sibiu, Hunedoara, Bran, Deva, Kurtea de Arges, Sighisoara z domem Drakuli, czy też Braśov z najwęższą ulicą w Rumunii. Jak zwykle w naszych pokazach nie zabraknie pięknych widoków, miejsc historycznych, wielokulturowości i sporej dawki humoru - dodaje Andrzej Pasławski.

Spotkanie odbędzie się w piątek (6 listopada) o godzinie 18:00 w Stacji Kultura, przy ulicy Starowiejskiej 2, w pobliżu dworca PKP w Rumi. Wstęp jest wolny.