Parada Niepodległości w Rumi

Inne, Rumia

Data 11.11.2015 15:00
Miejsce Kościół Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych
Miejscowość Rumia
Bilety Wstęp wolny

Serdecznie zapraszamy na pierwszą rumską paradę z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Podczas uroczystości obecny będzie sam Marszałek Polski Józef Piłsudski. Towarzyszyć będą mu ułani z lokalnych grup rekonstrukcyjnych.

Uroczystość rozpocznie się o godzinie 15:00 mszą święta za ojczyznę w Kościele Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych. Po jej zakończeniu wyruszy parada, a na jej czele jechał będzie w zabytkowym samochodzie Józef Piłsudski. Towarzyszyć będzie mu konna asysta Stowarzyszenia Gdyńskiego Szwadronu Krakusów.

Przebieg trasy: ul. Piłsudskiego - ul. Wybickiego – ul. Mickiewicza. Całość zakończy się przy siedzibie MOSiR. W trakcie pochodu złożone zostaną kwiaty przy Pomniku Józefa Wybickiego i Hieronima Derdowskiego.

11 listopada to jedna z najważniejszych dat w historii naszego kraju, stąd zasługuje na właściwą oprawę. Jestem przekonany, że parada będzie wspaniałym przeżyciem dla nas wszystkich. Pragnę serdecznie zaprosić mieszkańców wraz z rodzinami. Zachęcam do wzięcia flag i kotylionów – mówi Ariel Sinicki, przewodniczący Rady Miejskiej.

Na zakończenie uroczystości zorganizowany zostanie mini-festyn. W jego ramach odbędzie się koncert pieśni patriotycznych przygotowany przez Chór Lira wraz z p. Krzysztofem Brzozowskim. Wykonane zostaną znane utwory o tematyce narodowej.


Narodowe Święto Niepodległości – polskie święto państwowe obchodzone 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r., po 123 latach zaborów (1795–1918); święto zostało ustanowione ustawą z 23 kwietnia 1937 r., zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945 r., przywrócono je w okresie transformacji systemowej w 1989 r., jest dniem wolnym od pracy.