SpaceFest! 2015

Koncerty, Gdańsk

Data 04.12.2015 13:46-05.12.2015 00:00
Miejsce Klub Żak
Adres ul. Grunwaldzka 195/197
Miejscowość Gdańsk
Bilety Bilety jednodniowe: 30/40zł | Karnety: 50/70zł

Już 4 i 5 grudnia 2015 roku statek kosmiczny SpaceFest po raz piąty wejdzie na orbitę. Wtedy to w Klubie Żak w Gdańsku odbędzie się kolejna edycja festiwalu, w ramach którego konsekwentnie promujemy shoegaze, space-rock i wszelkie psychodeliczne odmiany muzyki alternatywnej. W zeszłym roku twarzą festiwalu był Snowid – mistyczna postać z lasu, a teraz nieformalnym patronem będzie jego nieodłączny kompan – DJ Grzyb leśny, czyli Katalizator Kosmicznej Mocy, która po raz kolejny zostanie uwolniona podczas wydarzenia.

 • Czeka nas spora dawka koncertowych atrakcji. Niekwestionowaną gwiazdą pierwszego dnia będzie legendarne The Telescopes – brytyjski zespół, który od ponad 20 lat z powodzeniem eksploruje wyjątkowe, panoramiczne brzmienia, łączące muzykę eksperymentalną, drony, noise, dreampop i psychodelię. Grupa reprezentowana przez słynną wytwórnię Creation Records ma na koncie trasy koncertowe u boku Spacemen 3, Primal Scream, The Jesus and Mary Chain, a supportowali ich m.in. Whipping Boy, Slowdive, Bleach, The Cranes czy Ride - zapowiadają organizatorzy.

Czołówką drugiego dnia festiwalu będzie fińska grupa Kairon; IRSE! Ich mgliste, kosmiczne brzmienie przywodzi na myśl progresywnego rocka lat 70. i alt-rock końcówki ubiegłego stulecia. Kiedy gitary nie wybrzmiewają akurat nastrojowo w konwencji shoegaze, publiczność zalewają wzburzone fale krautrocka. Potężnego brzmienia zespołu, ze szklistym wokalem i niesamowitymi aranżacjami, będzie można doświadczyć na żywo już 5 grudnia.

Zagrają dla nas również TAU – projekt Shauna Nunutzi z formacji Dead Skeletons znanej gdańskiej publiczności z 3. edycji SpaceFestu, będący kolażem transowych, hipnotyzujących krajobrazów dźwiękowych inspirowanych pieśniami indiańskich szamanów, Lights That Change – propozycja dla fanów eterycznego dreampopu i shoegazu'e, dźwięków 4AD i pięknych damskich wokali oraz DYN – garażowo-psychodeliczny, eksperymentalny duet lo-fi z Niemiec.

W programie mamy też mocne pozycje z Polski: trójmiejską, altenatywną grupę Folder, która powraca na jeden koncert – specjalnie po to, aby podczas festiwalu SpaceFest! zagrać materiał ze swojej debiutanckiej płyty „Red Lof” wydanej w 2009 roku. Oprócz „Ref Lof” będziemy mieli okazję usłyszeć utwory z pierwszej EPki „Inside”.

Oczywiście na festiwalu nie zabraknie Snowida, który razem z DJ Grzybem wprowadzi nas w międzygwiezdny trans za pomocą elektronicznej muzyki w klimatach pogańsko-okultystyczno-kosmicznych. Zaprezentujemy też dwie formacje wyróżnione w konkursie dla młodych zespołów: Zimowa – grupę z Wodzisławia Śląskiego, której muzyka to połączenie przybrudzonych gitar i melancholijnej elektroniki z nienachalnym i zmysłowym wokalem oraz Łotry z Krakowa grające brudnego, wyluzowanego, psychodelicznego rocka.

Na deser DJ Dr. Switchoff zaserwuje eklektyczne sety DJ-skie z tym, co najlepsze i najgorsze w dziwnej muzyce z całego świata, wykorzystując zepsuty sprzęt hi-fi, radzieckie syntezatory analogowe, nagrania terenowe czy niezidentyfikowane obiekty dźwiękowe.

Tradycyjnie już, część koncertową poprzedzą próby Pure Phase Ensemble – grupy utworzonej specjalnie na potrzeby festiwalu. Muzycy będą wspólnie pracować przez tydzień w CSW Łaźnia 2 w Nowym Porcie – i inspirować się portowymi pejzażami tej gdańskiej dzielnicy. Nie zabraknie z pewnością ścian gitar i przesterów. Tym razem na czele PPE stanie australijski wokalista i gitarzysta Hugo Race, znany m.in. z zespołów The Bad Seeds i The True Spirit. Do składu grupy dołączą też muzycy zespołów Lord & The Liar, Ze Velocipedes, Daktari oraz C4030. Nie zabraknie również Karola Schwarz z Nasiono Records, którzy od samego początku dba o skoordynowanie i muzyczną spójność projektu PPE. Efekty pracy zespołu usłyszymy na koncercie 5 grudnia, a występ zostanie zarejestrowany i wydany na płycie w 2016 roku.

Warto więc zarezerwować czas w pierwszy weekend grudnia, wybrać się na SpaceFest! i razem z zaproszonymi artystami przeżyć niepowtarzalną podróż, nie tylko w czasie, ale także, a może przede wszystkim, w przestrzeni. Zapraszamy na muzyczne grzybobranie!

Szczegółowy harmonogram z Redy

4 grudnia 2015 | start 19:00

 • The Telescopes (UK)

 • Lights That Change (UK)

 • TAU (IRL/DE)

 • Folder gra “Red Lof” (PL)

 • Łotry (PL)

+

 • DJ Adam Czajkowski (PL)

 • DJ Dr.Switchoff (RU)

5 grudnia 2015 | start 19:00

 • Kairon; IRSE! (FI)

 • Pure Phase Ensemble with Hugo Race (AU/PL)

 • DYN (DE)

 • Zimowa (PL)

 • Snowid (PL)

+

 • DJ Adam Czajkowski (PL)

 • DJ Dr.Switchoff (RU)

Więcej informacji na temat festiwalu można znaleźć na oficjalnej stronie.

Bilety do nabycia przez KupBilecik.pl, Soundrive Tickets oraz w kasie Klubu Żak

Bilety jednodniowe: 30-40zł / karnety: 50-70zł

Festiwal SpaceFest! został zorganizowany przez Stowarzyszenie Nasiono przy współpracy z CSW Łaźnia i Klubem Żak. Festiwal dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.