Motywy żydowskie w muzyce świata - koncert muzyki klezmerskiej

Koncerty, Gdynia

Data 21.11.2015 18:00
Miejsce Sala Koncertowa Portu Gdynia
Adres ul. Rotterdamska 9
Miejscowość Gdynia

Koncert „Motywy żydowskie w muzyce świata” Darka Wójcika jest efektem wieloletnich doświadczeń i poszukiwań własnej osobowości artystycznej. Koncert muzyki klezmerskiej połączony z promocją płyty CD.

Wykonawcy:

Darek Wójcik vel Davidek & Szaweł Lipski Klezmer Quartet w składzie: Szaweł Lipski – fortepian, aranżacja, Przemek Skałuba – klarnet, Grzegorz Gadziomski – skrzypce, Mateusz Chmielewski – akordeon.

Program koncertu:

Piosenka o złotej krainie, Ajde Jano, Rebe Elimelech, Lista Schindlera, Pod cieniem czereśni, Fiddler on the roof, Hatikva, Mein Shtele Belz, Ronnen, Du zolst nicht gejn, Szabat Szalom, Jovano Jovanke, Un za der rebe zingt, The Time, Dona dona, Nikodem ( żydowski foxtrot), A Idishe Mame, Hava Nagila, Kazimierz, A nigundl.

Od lat największą fascynacją Darka Wójcika jest muzyka żydowska. Owocem tej fascynacji jest pierwsza autorska płyta CD "Shalom Alejchem" nagrana z Pojln Klezmer Quartett w lipcu 2008 r. w Wielkiej Synagodze w Tykocinie. Płyta nominowana była do nagrody muzycznej Polskiego Radia Program III w kategorii muzyka folkowa i etniczna. Od tego czasu artysta regularnie koncertuje, zachwycając publiczność niezwykle sugestywnym przekazem treści pieśni wykonywanych w języku jidysz i hebrajskim.

Przez krytyków i publiczność określony mianem „Artysta Charyzmatyczny”. Zaliczany do grona najlepszych wykonawców muzyki tego gatunku w Polsce. Umiejętność tak dokładnego odtwarzania języka yiddish i treści zawartych w wykonywanych pieśniach artysta posiadł dzięki lekcjom wymowy i interpretacji tekstu, udzielanych przez jego Mentora bł. pamięci Efraima Kislera z Gdańska, publicysty, strażnika kultury yiddish, uczestnika Powstania w Getcie Białostockim, który zaszczepił w artyście ogromną miłość i szacunek do kultury żydowskiej.

Bilety w cenie: 30 zł (sektor I, rząd 1-11), 20 PLN ( sektor II, rząd 12-19) do nabycia na miejscu na 2 godziny przed koncertem.

Rezerwacja biletów: tel. 600 290 214

Sala Koncertowa Portu Gdynia, ul. Rotterdamska 9