Koncert świąteczny Chóru Lira im ks. Stanisława Ormińskiego

Koncerty, Rumia

Data 15.01.2016 19:00
Miejsce Stacja Kultura
Adres ul. Starowiejska 2, dworzec PKP
Miejscowość Rumia
Bilety Wstęp wolny!

Zapraszamy Państwa na koncert świąteczny Chóru Lira im ks. Stanisława Ormińskiego. Koncert odbędzie się 15 stycznia 2016 roku w Stacji Kultura o godzinie 19:00. Podczas występu będzie można usłyszeć kolędy i pastorałki w języku polskim, kaszubskim, ukraińskim i angielskim. Ogółem będzie kilkanaście kolęd chóru, a także dwie kolędy zaśpiewane solo.

Krótko o Chórze Lira:

Chór powstał 31.1.1938 roku pod nazwą „Auxilium”. Znakomicie kierowany chór nie czekał długo na sukcesy. Na konkursie chórów okręgu kaszubskiego 14 marca 1938 roku w Pucku chór zdobywa drugie miejsce za wykonanie „Suity ludowej” w opracowaniu księdza Jana Kasprzyka. W październiku w 1938 roku współzałożyciel chóru, działacz amatorskiego ruchu śpiewaczego Ignacy Hapke rejestruje zespół w Pomorskim Związku Śpiewaczym w Toruniu. W latach 1938- 87 chórem dyrygowali znani kompozytorzy i muzycy salezjańscy ks. Jacek Kochański, ks. Piotr Brzyski, najdłużej, bo aż 26 lat chórem kierował wybitny muzyk – organista, jeden z kapelanów Powstania Warszawskiego, kompozytor wielu pieśni religijnych, twórca między innymi „Apelu Jasnogórskiego” patron naszego chóru ks. prof. Stanisław Ormiński, który obecnie patronuje chórowi.

Szczególnym wydarzeniem była wizyta chóru w Watykanie, gdzie po śpiewie w Bazylice św. Piotra, podczas uroczystości konsekracji nowych biskupów z całego świata chór został przyjęty przez Ojca Świętego Jana Pawła II na specjalnej audiencji gdzie wystąpił z godzinnym koncertem kolęd.

Wyjątkowym elementem pracy chóru jest działalność wydawnicza. Zespół wydał drukiem w opracowaniu ks. prof. Stanisława Ormińskiego, 19 tomów pieśni religijnych i świeckich, które do dnia dzisiejszego są prawdziwą skarbnicą dla zespołów chóralnych w kraju i zagranicą.

Zespól uczestniczył w wielu w wielu przeglądach i festiwalach chóralnych zdobywając cały szereg nagród i wyróżnień. Do ostatnich kolędowych sukcesów chór zalicza II miejsce w IX Festiwalu kolęd kaszubskich w Pierwoszynie. Chór promuje młodych artystów, uczestnicząc w koncertach dyplomantów sztuki dyrygenckiej oraz współpracując z młodymi artystami.

Ostatnim istotnym projektem chóru była promocja miasta Rumia w miejscach związanych z postacią ks. St, Ormińskiego oraz uświetnienie uroczystości jubileuszu 700-lecia istnienia parafii w Porębie Górnej w gminie Wolbrom gdzie urodził się ks. Ormiński. Uroczystości miały miejsce 4.10.2015 roku.

Od 2014 roku chórem dyryguje Pani mgr Katarzyna Januszewska.

Chór „LIRA” im. Ks. Stanisława Ormińskiego pracuje przy Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Rumi.

Zapraszamy 15 stycznia, godzina 19:00, Stacja Kultura, Starowiejska 2, dworzec PKP.