Gdyńskie Spotkania Teatralne

Filmy, Gdynia

Data 16.05.2016 13:24
Miejsce Teatr Gdynia Główna
Adres Pl. Konstytucji 1
Miejscowość Gdynia

Zapraszamy na kolejną odsłonę cyklu Gdyńskich Spotkań Teatralnych. Rozmawiać będą dr hab., prof. UG Małgorzata Jarmułowicz i aktor Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza Dariusz Szymaniak.

Małgorzata Jarmułowicz jest profesorem nadzwyczajnym w Katedrze Dramatu, Teatru i Widowisk Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w polskim teatrze socrealistycznym, zajmuje się antropologicznym wymiarem współczesnego teatru i dramatu. Do jej najważniejszych publikacji należą: Sezony błędów i wypaczeń. Socrealizm w dramacie i teatrze polskim, Gdańsk 2003 oraz Teatralność zła: antropologiczne wędrówki po współczesnej dramaturgii i teatrze, Gdańsk 2012.

Dariusz Szymaniak to absolwent PWST w Krakowie, znany gdyńskim widzom z wielu wybitnych ról w Teatrze Miejskim, m.in.: Kiryłowa w Biesach, Solange w Pokojówkach, Pisarza w Idąc rakiem, czy Kreona w Antygonie. Poza pracą, w gdyńskim teatrze, uczy aktorstwa w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku na Wydziale Wokalno-Aktorskim. Laureat wielu nagród, między innymi Nagroda Prezydenta Gdyni za rolę Maxa w „Rock’n’rollu” Toma Stopparda z roku 2012.