Noc Muzeów 2016 w Wejherowie

Kultura, Wejherowo

Data 21.05.2016 18:00
Miejsce Urząd Miejski w Wejherowie - Ratusz
Miejscowość Wejherowo
Bilety wstęp wolny

Zbliża się jedyna taka noc w roku. Tegoroczna Ósma Wejherowska Noc Muzeów, która odbędzie się już 21 maja, połączona będzie z najważniejszym świętem miasta – Dniem Jakuba.

Sobotni wieczór będzie okazją do zwiedzenia rozmaitych miejskich instytucji, które na tę noc przygotowały specjalny program. Swoje podwoje otworzą przed zwiedzającymi wejherowski ratusz, muzeum oraz klasztor.

Noc w ratuszu, który dla zwiedzających otwarty będzie od godz. 18 do północy upływać będzie pod zna­kiem fotografii. Będzie można wziąć udział w warsztatach fotograficznych z XIX-wiecznej techniki wykonywania zdjęć wywoływanych na szklanych tabliczkach, a także spotkać się z prezydentem Wejherowa Krzysztofem Hildebrandtem.

Miłośników starej fotografii zapraszamy na sentymentalny spacer po Wejherowie na podstawie zdjęć Edmunda Mehringa, miłośnika i pasjonata miasta. Dla zwiedzających udostępniona zostanie także wystawa malarstwa Jacka Szyn­karczuka zatytułowana „Światy”, będzie także możliwość zro­bienia sobie pamiątkowych zdjęć w fo­tobudce.

Zdjęcia z okładkami książek i płyt zamiast twarzy i innych części ciała – tak motyw fotograficzny, w jak najbardziej współczesnym wydaniu, realizować będzie w ratuszu Miejska Biblioteka Publiczna w ramach sesji Sleeveface. Biblioteka przygotuje propozycje książek z własnych zbiorów, ale można przyjść również z własnym pomysłem na oryginalny Sleeveface. W programie jest także nocne zejścia do krypt klasztornych i nocne zwiedzanie kalwaryjskich kaplic z przewodnikiem.

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Ka­szubsko-Pomorskiej w Wejherowie rów­nież przygotowuje na ten wieczór sporo atrakcji. Będziemy mogli poznać m.in. przedstawicieli świata zjaw, duchów z kręgu baśni, legend i podań kaszub­skich. Ponadto odbędzie się koncert mu­zyki klasycznej i promocja albumu foto­grafii Augustyna Siemensa. Zwiedzający będą mogli obejrzeć wystawy: „Bestiariusz kaszubski…”, „Dwie artystki, dwie koncepcje tkanin”, “Lilia Wysocka – malarstwo”, wystawę poświęconą prof. Gerardowi Labudzie oraz 30-leciu Chóru Cantores Veiherovienses”.

PROGRAM:

godz. 18.00 – 24.00

  • Antykwariat fotograficzny - otwarte warsztaty dla mieszkańców z XIX wiecznej techniki mokrego kolodionu ( sala obrad)
  • FotoBudka możliwość zrobienia pamiątkowych zdjęć (parter)
  • Spotkanie prezydenta ze zwiedzającymi ratusz (pokój prezydenta)
  • Spotkanie z przewodniczącym Rady Miasta
  • Wystawa fotografii Kroniki fotograficzne Edmunda Mehringa (sala obrad)

Edmund Mehring - pasjonat i miłośnik Wejherowa. Kolekcjoner starych zdjęć Wejherowa. Od wielu lat samodzielnie fotografuje zmiany zachodzące w mieście dokumentując budynki i obiekty na terenie Wejherowa. W jego zbiorach znajduje się wiele zdjęć obrazujących budynki, które już nie istnieją.   - Wystawa malarstwa „Światy” autorstwa Jacka Szynkarczuka (sala nr 17) Jacek Szynkarczuk - absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu. Dyplom na wydziale Rzeźby Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych zdobył w 2004 r. Studiował także w Międzywydziałowej Katedrze Studium Pedagogicznego na ASP w Krakowie. Od 2004 r. mieszka i tworzy w Skawinie koło Krakowa. Na swoim koncie ma wiele wystaw indywidualnych. Był uczestników wielu plenerów malarskich, rysunkowych i rzeźbiarskich. W 2006 r. wziął udział w Akcji charytatywnej „Polscy Artyści Plastycy Dzieciom”. Jego pracę wylicytował Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku. - Sleeveface, czyli ubierz się w książkę (sala nr 15) Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza do wykonania wyjątkowej fotografii! Sleeveface to fotografia osoby z zasłoniętą przez okładkę książki częścią ciała. - Galeria Niespodzianka przy ul. Klasztornej 7 - Warsztaty artystyczne dla dzieci i dorosłych: warsztaty z ceramiki – tworzenie rybek lub innych zwierzątek oraz warsztaty biżuterii – tworzenie ozdób w różnych technikach według projektów autorskich

godz. 20.00 – 23.00

  • Zwiedzanie krypt kościół św. Anny

godz. 18:30 i 21:00

  • Wycieczki po Kalwarii z przewodnikiem (zbiórka przy wejściu głównym do klasztoru)

godz. 23.30

  • MAMADOO Fireshow, Plac Jakuba Wejhera, pokaz żonglerki ogniami