"Książę Niezłomny" PARAFRAZY 1926/2016

Kultura, Wejherowo

Data 03.06.2016 18:00
Miejsce Wejherowskie Centrum Kultury, Promenada im. Reginy Osowickiej, Plac Jakuba Wejhera
Miejscowość Wejherowo

13 sierpnia 1926 roku w Wejherowie na Rynku Starego Miasta wystąpił pierwszy polski teatr - laboratorium, który w pracy scenicznej inspirował się metodą Konstantego Stanisławskiego. O fenomenie metody świadczy fakt, iż stosowana jest po dzień dzisiejszy zwłaszcza przez aktorów wybitnych. Juliusz Osterwa, który w Moskwie otrzymał propozycję od samego mistrza, by grać w jego teatrze, postanowił wrócić do Polski i kontynuować myśl Konstantego Stanisławskiego z uwzględnieniem własnych konceptów. W 1919 roku założył Teatr Reduta. Jego dziełem życia był bez wątpienia spektakl „Książę Niezłomny”, którego realizacja bezpośrednio łączyła się z misją, jaką wyznaczył sobie Juliusz Osterwa.

Wejherowo – dzięki Juliuszowi Osterwie - stało się pierwszym miastem na Pomorzu, do którego zawitała prawdziwa sztuka teatru - nowa, twórcza, eksperymentalna. W tym roku mija 90 lat od tego niezwykłego momentu w życiu kulturalnym miasta. Dla jego uczczenia Filharmonia Kaszubska – Wejherowskie Centrum Kultury zaprasza na cykl wydarzeń upamiętniających pierwszy przyjazd Teatru Reduta do Wejherowa.

3 CZERWCA 2016 r.

Godz. 18:00, Galeria Filharmonii Kaszubskiej, wstęp wolny.

Wernisaż pt: „Ten obraz i zmysłom grozi” - powroty i nawiązania. Wystawa poświęcona Juliuszowi Osterwie i działalności Teatru Reduta głównie w kontekście realizacji premiery „Książę Niezłomny” oraz Jerzemu Grotowskiemu jak kontynuatorowi myśli twórczej Juliusza Osterwy. Prezentację wystawy uświetni występ Anny Marii Adamiak, która zaśpiewa utwory z repertuaru artystów 20-lecia międzywojennego.

4 CZERWCA 2016 r.

Godz. 10:00, Sala Główna Filharmonii Kaszubskiej, wstęp bezpłatny (bilety do odbioru w kasach).

„Dać własną odpowiedź Osterwie. Książę Niezłomny Jerzego Grotowskiego – ku szczytom aktorstwa” – Wykład połączony z projekcją rejestracji spektaklu. Ideę spektaklu „Książę Niezłomny” i konsekwencje jego realizacji według koncepcji Jerzego Grotowskiego zaprezentuje Sylwia Fiałkiewicz absolwentka teatrologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2010 roku związana zawodowo z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego.

Godz. 13:00, Promenada im. Reginy Osowickiej, wstęp wolny.

Parada „Książę Niezłomny” Parafrazy 1926/2016 Pokaz inscenizacji przygotowanych przez zaproszone grupy teatralne, które podjęły się pracy nad utworem „Książę Niezłomny”.

Godz. 19:00, Sala Główna Filharmonii Kaszubskiej, wstęp bezpłatny (bilety do odbioru w kasach).

„Książę Niezłomny” w reżyserii Jerzego Krysiaka Pokaz Teatru Telewizji.

13 SIERPNIA 2016 r.

Godz. 20:00, Plac Jakuba Wejhera, wstęp płatny (informacja o biletach wkrótce).

„Książę Niezłomny” widziany współcześnie. Nawiązanie do rocznicy 13 sierpnia 1926 w nowej współczesnej odsłonie. Głównym elementem będzie prezentacja spektaklu „Książę Niezłomny” w reżyserii Pawła Świątka z Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi* z dodatkową oprawą artystyczną w reżyserii Piotra Charytoniuka pt. „Wojna Piasku”