Luty 2018
Pn Wt Śr Cz Pt So N
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 1 2 3 4

Zobacz również

Festiwal Filmów Żeglarskich JachtFilm

Filmy, Gdynia

Data 03.02.2018 11:00
Miejsce Muzeum Marynarki Wojennej - Gdynia , ul. Zawiszy Czarnego 1B
Miejscowość Gdynia

3 lutego startuje gdyńska edycja Festiwalu Filmów Żeglarskich JachtFilm w Gdyni. Inspirująca opowieść o młodej holenderskiej żeglarce Laurze Dekker, która jako najmłodsza żeglarka samotnie opłynęła świat jachtem, oraz praktycznie nieznana w naszym kraju dramatyczna historia wywrotki jachtu Rose-Noelle, która zdarzyła się w Nowej Zelandii w 1989 roku. To tylko niektóre filmy jakie zobaczymy w tym roku w Gdyni.

Założeniem festiwalu jest pokazywanie najlepszych filmów o tematyce marynistycznej, a tą cechuje olbrzymia różnorodność. Filmowe morskie opowieści są atrakcją dla każdego. Pokazują prawdziwych bohaterów i zdarzenia, a emocje, które im towarzyszą są uniwersalne. Są to filmy o spełnianiu marzeń, pokonywaniu codziennych przeszkód i słabości, dojrzewaniu, woli walki i przetrwania.

Podczas festiwalu widzowie zobaczą opowieść o wyjątkowej postaci światowego żeglarstwa, jaką jest Laura Dekker (film „Dziewicza podróż”), która jako najmłodsza żeglarka samotnie opłynęła świat jachtem. W obrazie „Morscy Cyganie. Na krańcu świata” przekonamy się o tym, jak żeglarstwo może być niesamowitą przygodą i szkołą życia. Z kolei film „Niech płynie muzyka” to relacja z niezwykłego projektu artystycznego docierania z muzyką do małych wyspiarskich społeczności u wybrzeży Atlantyku.

W tym roku podczas festiwalu zostaną zaprezntentowane także dwa filmy fabularne. Pierwszy z nich „Za burtą” jest oparty na prawdziwych zdarzeniach, które miały miejsce u wybrzeży Nowej Zelandii w 1989 roku. Jest to film o przetrwaniu 119 dni na oceanie po wywrotce jachtu. Drugim jest film „Wiatr”. Jeden z najbardziej znanych kinowych filmów w całości poświęcony żeglarskiej rywalizacji na wodzie. W rolach głównych występują: Jennifer Gray, znana ze filmu „Dirty Dancing”, oraz Matthew Modine. Film miał swoją premierę w 1992 roku.

Festiwal JachtFilm jest jedyną imprezą w Polsce o takiej tematyce, oraz jedną z nielicznych na świecie. Wszystkie filmy pokazywane są w wersji z polskimi napisami. Gdyńska edycja JachtFilmu jest kontynuacją Przeglądu Filmów Żeglarskich, zorganizowanego przez Pomorski Związek Żeglarski, JachtFilm i Muzeum Marynarki Wojennej na 90-lecie Gdyni.

Organizatorem festiwalu jest JachtFilm, współorganizatorem Pomorski Związek Żeglarski. Partnerami gdyńskiej edycji są: Miasto Gdynia, Związek Miast i Gmin Morskich, Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

Impreza odbywa się pod patronatem prezydenta Gdyni, Wojciecha Szczurka. Patronem honorowym Festiwalu JachtFilm jest Polski Związek Żeglarski. Program: Sobota, 3 lutego, godzina 11.00 - 15.00 - „Dziewicza podróż” (82 minuty) – film dokumentalny z 2013 roku, opowiadający o najmłodszej żeglarce, która samotnie opłynęła świat. - „Niech płynie muzyka” (26 minut) – żeglarsko-muzyczna etiuda filmowa o młodej francuskiej piosenkarce, która żeglując jachtem koncertuje w malutkich portach atlantyckiego wybrzeża Francji. - „Za burtą” (86 minut) – fabularny film zrealizowany w Nowej Zelandii w 2015 roku na podstawie książki opowiadającej prawdziwą historię załogi jachtu „Rose-Noelle”, która po wywrotce dryfowała w kadłubie jachtu przez 119 dni na oceanie.

Sobota, 3 lutego, godzina 16.00 - 20.00 - „Morscy Cyganie” (77 minut) – zrealizowany z dużą dawką humoru dokumentalny film o kilkumiesięcznym rejsie grupy młodych ludzi, w trakcie którego przeżywają mnóstwo wyjątkowych i niespodziewanych przygód. - „Wiatr” (126 minut) - fabularny film z 1991 roku, który jest w pełni poświęcony żeglarstwu i rywalizacji na wodzie. Fabuła filmu luźno nawiązuje do wydarzeń z historii regat o Puchar Ameryki, gdy w 1983 roku Stany Zjednoczone przegrały Puchar na rzecz Australii.