Mazowsze Niepodległej - 70 lat Zespołu

Koncerty, Gdańsk

Data 03.06.2018 18:00
Miejsce pl. Dwóch Miast 1
Miejscowość Gdańsk
Bilety 20 zł*, 70 zł, 80 zł , 90 zł

Tym wyjątkowym koncertem w Ergo Arenie Zespół "Mazowsze" uczci setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, a także obchody 70. rocznicy swojego powstania. 3 czerwca zobaczyć będzie można prawdziwy spektakl, przesycony feerią barw. Wspaniałe choreografie z repertuaru zespołu (dzieła Elwiry Kamińskiej, Eugeniusza Paplińskiego oraz Witolda Zapały), przepiękne stroje z dwudziestu etnograficznych regionów Polski i tańce narodowe - polonez, krakowiak, oberek, mazur czy kujawiak oraz tańce regionalne wraz z charakterystycznymi, oryginalnymi przyśpiewkami.

Wśród piosenek pojawią się utwory nawiązujące tematycznie do wydarzeń z 1918 roku, m.in. "Przybyli ułani", "Legiony" czy "O mój rozmarynie, a także pieśni Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki. Cały jubileuszowy rok "Mazowsza" objął swoim patronatem honorowym Andrzej Duda, Prezydent RP.

Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Mazowsze" im. Tadeusza Sygietyńskiego to jeden z największych na świecie zespołów artystycznych, który w swoim repertuarze prezentuje bogactwo polskiego folkloru. To muzyczne marzenie Tadeusza Sygietyńskiego, kompozytora i założyciela "Mazowsza", które spełniło się dzięki artystycznej wizji jego pełnej wigoru żony Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej. Z uwagi na ponadregionalny charakter "Mazowsze" powszechnie uznawane jest za zespół narodowy. W tym roku "Mazowsze" świętuje jubileusz 70-lecia. Mimo upływającego czasu wciąż zachwyca młodością i profesjonalizmem. Ponieważ ma w swoim repertuarze opracowania ponad 42 regionów Polski, to każdy występ Zespołu przesycony jest barwami i różnorodnością form.

Repertuarowo "Mazowsze" wciąż sięga po nowe formy, jak opera "Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale" w reżyserii Andrzeja Strzeleckiego, "Msza Koronacyjna" i "Requiem" W.A. Mozarta, "Stabat Mater" G.B. Pergolesiego, "III Litania Ostrobramska" S. Moniuszki oraz dwa widowiska edukacyjne dla najmłodszych - "Magiczna podróż" i "Kraina marzeń".

"Mazowsze" to 140 artystów sceny: soliści, chór, balet i orkiestra, 1500 kostiumów, ponad siedem tysięcy koncertów dla 23 mln widzów. "Mazowsze" to 238 zagranicznych tras koncertowych i 194 odwiedzonych miejscowości w Polsce. W minionym roku "Mazowsze" dało 128 koncertów (z czego 58 na własnej scenie) dla prawie 170 000 widzów. W ostatnich latach na terenie siedziby zespołu w podwarszawskich Otrębusach wybudowana została jedna z najnowocześniejszych w Europie sal widowiskowych na 600 osób, w której Zespół regularnie występuje, a także sala kameralna oraz karczma staropolska z zapleczem noclegowym dla 100 osób. Zrewitalizowano również dwunastohektarowy park. Jeszcze w tym roku rozpocznie się realizacja kolejnego projektu - budowa Centrum Edukacyjnego.