Notatki na spódnicy. O pisarkach i poetkach Pomorza. Spotkanie z Barbarą Piórkowską

Książki, Rumia

Data 11.05.2018 18:00
Miejsce Stacja Kultura MBP Rumia
Adres Starowiejska 2
Miejscowość Rumia
Bilety Wstęp wolny!

Stacja Kultura Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi zaprasza 11 maja o godzinie 18:00 na spotkanie z Barbarą Piórkowską, która zabierze nas w podróż szlakiem pisarstwa kobiet na Wybrzeżu. Wydarzenie odbędzie się w ramach cyklu Siła tkwi w Kobiecie oraz Tygodnia Bibliotek!

Na spotkaniu poświęconym trójmiejskim i pomorskim autorkom z różnych czasów poznamy ciekawe historie życia oraz pracy m.in.: Joanny Schopenhauer, Deotymy, Stanisławy Przybyszewskiej, Róży Ostrowskiej czy Stanisławy Fleszarowej-Muskat. Poznamy miejsca związane z twórczością Izabeli Filipiak oraz Izabeli Żukowskiej i Katarzyny Bondy, a także anegdoty o życiu trójmiejskich grup literackich, w których działalność angażowały się kobiety. Porozmawiamy o trudnych wyborach autorek między miłością do sztuki i rodziny. Sprawdzimy, jak dziś możliwe jest godzenie pracy artystycznej z codziennymi obowiązkami i podyskutujemy o tym. Stworzymy także wspólnie listę naszych ulubionych pomorskich pisarek, poetek, a może i dramatopisarek regionu. Na koniec poznamy kilka przepisów na dobrą twórczość w spódnicy - według pomysłów i obserwacji Barbary Piórkowskiej.

O autorce:

Barbara Piórkowska - pisarka, poetka, krytyczka literacka, performerka. Autorka powieści Szklanka na pająki (2010) i prozy Utkanki (2014), trzech tomów poetyckich, w tym ostatniego pt. Syberia (2016), audiobooka poetyckiego, tekstów do piosenek (płyta Piórko Natalii Grzebały); współtwórczyni spektakli poetyckich. Nominowana do Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury Splendor Gedanensis za rok 2010. Laureatka Nagrody Gdańskich Bibliotekarzy Pro Libro Legendo za rok 2010. Współtwórczyni projektów pisarskich dla grup seniorów oraz edukacyjnych przedsięwzięć związanych z literaturą przeznaczonych dla dorosłych, dzieci i młodzieży. Nauczycielka w pracowni kreacji literackich i blogów w Pałacu Młodzieży w Gdańsku, trenerka warsztatów twórczego pisania m.in. na ogólnopolskim festiwalu rozwojowym dla kobiet Progressteron. Tłumaczona na język angielski, rosyjski i litewski.