Pelplin zaprasza na XVIII Jarmark Cysterski 2018

Inne, Pelplin

Data 15.09.2018-16.09.2018
Miejscowość Pelplin 83-130
Bilety Wstęp wolny

Wspaniale zachowane dziedzictwo kulturowe Cystersów oraz niepowtarzalnie wyeksponowana atmosfera średniowiecznych tradycji sprawiają, że Jarmark Cysterski jest jednym z największych wydarzeń kulturalnych sezonu wakacyjnego. Impreza z roku na rok przyciąga coraz to więcej uczestników.

Takie imprezy organizowano w miastach, najczęściej z okazji większych świąt kościelnych, głównie patronalnych. Ich atmosfera i klimat nawiązuje także do ówczesnych turniejów rycerskich na cześć możnowładców oraz zabaw mieszczańskich i plebejskich. Jarmarki ożywiały również  pamięć o dawnej obrzędowości religijnej i kulturze teatralnej zespołów wędrownych artystów.

Święto, organizowane   już po raz osiemnasty na terenie dawnego opactwa pelplińskiego.  Pielgrzymi i turyści, którzy pragną poczuć  klimat wskrzeszanych  dziejów i  tradycji czasów, kiedy ziemią pelplińską gospodarowali szarzy mnisi - nie zawiodą się!  Jak co roku, w trzeci weekend września,  dawny klasztor w dolinie rzeki Wierzycy będzie  tętnił gwarem rozbawionej młodzieży, hukiem odpalanych hakownic, muzyką  dawną i nawoływaniami kupców. W jego murach można będzie  zgłębiać tajniki dawnych rzemiosł klasztornych, ale przede wszystkim zachwycić bogactwem średniowiecznej architektury i barokowego wyposażenia świątyni. 

W programie nie zabraknie również niedzielnego barwnego  korowodu, licznych  konkursów, biegów cysterskich, staropolskiego jadła i napitków, targu staroci, jak również bogatej oferty wyrobów rzemieślniczych i produktów regionalnych.