Z Polski do Włoch. Koncert symfoniczny

Koncerty, Gdańsk

Data 11.11.2018 19:00
Miejsce Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina
Miejscowość Gdańsk

Filharmonicy Gdańscy dla Niepodległej

Agnieszka Duczmal, tym razem nie w roli prowadzącej założonej przez siebie Orkiestry Amadeus, ale jako gościnny dyrygent Filharmoników Bałtyckich. Solistą w tym koncercie będzie wybitny skrzypek, ale też szef Śląskiej Orkiestry Kameralnej (a wcześniej Sinfonietty Cracovii) – Robert Kabara.
Program otworzy nieznana prawie Suita na smyczki Ignacego Jana Paderewskiego. Natomiast napisany dla Yehudi Menuhina Koncert skrzypcowy Panufnika, to chyba najbardziej efektowny z koncertów solowych Panufnika. Jak rzadko który współczesny koncert, kompozycja Panufnika podkreśla śpiewne walory skrzypiec. Koncert jest napisany na skromny skład orkiestry – tylko smyczki. Po dwóch pierwszych spokojnych częściach następuje żywiołowy finał, o wyraźnie ludowym charakterze.

Program dopełni najpopularniejsza z symfonii Mendelssohna – Włoska. Podobnie jak wcześniejsza Szkocka podsumowała wrażenia kompozytora z wędrówek po Szkocji, także IV Symfonia, chociaż ukończona w Berlinie w 1833, powstała w oparciu o wspomnienia z podróży po Włoszech jaką Mendelssohn odbył w latach 1831–1832. Jej pogodny charakter kulminuje w finałowej saltarelli.

Agnieszka Duczmal – dyrygent
Robert Kabara – skrzypce
Orkiestra Symfoniczna PFB

 

Program:

Ignacy Jan Paderewski - Suita G-dur
Andrzej Panufnik - Koncert skrzypcowy
Felix Mendelssohn-Bartholdy - IV Symfonia op. 90 Włoska