Koncert Andrzejkowy

Koncerty, Gdańsk

Data 30.11.2018 19:00
Miejsce Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina
Miejscowość Gdańsk

Moniuszko i Gershwin – dwa zupełnie odmienne światy, epoki, tożsamości. A jednak coś ich łączy. W centrum twórczości obu twórców znajduje się opera – i pomimo wszystkich różnic pomiędzy Halką a Porgy and Bess, oba dzieła ukazują świat biednych, prostych ludzi, którzy muszą się skonfrontować z okrutnym, otaczającym ich światem bogatych.


Łącznikiem między tymi światami będą aranżacje instrumentalne negro spirituals (jak by nie było też będące wyrazem świadomości muzycznej afrykańskich niewolników) oraz słynne przeboje z repertuaru Louisa Armstronga i Elli Fitzgerald, które usłyszymy w wykonaniu duetu Barbora Swinx Řeháčková – Lee Andrew Davison.
Petr Chromčák, czeski dyrygent klasyczny spotka się w tym niezwykłym koncercie z zespołem prowadzonym przez charyzmatycznego kontrabasistę jazzowego – Vit Fialę, a w wieńczących koncert słynnych ariach z pierwszej „czarnej” opery – Porgy and Bess, do zespołu dołączy para śpiewaków: czeska wokalistka – Barbora Swinx Řeháčková i mieszkający w Czechach i często występujący z czeskimi muzykami jazzowymi murzyński śpiewak Lee Andrew Davison. A więc od Moniuszki do Gershwina – program samych atrakcji na koniec listopada.

Petr Chromčák – dyrygent
Zespół instrumentalny Vít Fiala
Krzysztof Dąbrowski – prowadzenie
Orkiestra Symfoniczna PFB

Program:
Stanisław Moniuszko
Suita do opery Halka
Tańce Góralskie/Highland dances
Overture
Mazur/Mazurka
Spirituals
***
Słynne duety jazzowe - Ella Fitzgerald - Louis Armstrong / arr. Vít Fiala /
Cheek To Cheek
A Fine Romance
Our Love Is Here To Stay
Moonlight In Vermont
Don ´t Be That Way
A Foggy Day
I Got Plenty Of Nothin' (George Gershwin-Ira Gershwin)
Summertime (George Gershwin-Ira Gershwin)
Spirit Of The Livin' God (traditional)