Rakoobrona zaprasza na bezpłatne badanie znamion w Gdyni - zostały ostatnie wolne miejsca na marzec

Inne, Gdynia

Data 13.03.2019 00:00
20.03.2019 00:00
27.03.2019 00:00
Miejsce Parter budynku Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej
Adres Starowiejska 50
Miejscowość Gdynia

Każdy z nas ma pieprzyki, piegi, plamki czy przebarwienia na ciele. Większość jest nieszkodliwa, ale niektóre mogą być pierwszym objawem czerniaka, który - wcześnie wykryty - daje możliwość wyleczenia nawet w 90%. Dlatego przynajmniej raz do roku warto udać się na profilaktyczne badanie znamion, tym bardziej, gdy można je wykonać zupełnie bezpłatnie, tak jak w gabinecie kampanii Rakoobrona mieszczącym się w budynku Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdyni.

 

Od pięciu lat w ramach naszej kampanii zachęcamy Polaków do dbania o swoje zdrowie i wykonywania regularnych badań kontrolnych. Niestety, nadal wiele osób myśli o profilaktyce dopiero w momencie, gdy choroba nowotworowa dotknie kogoś bliskiego w ich otoczeniu. Nie czekajmy, zróbmy coś dobrego dla swojego ciała! Badanie znamion nie trwa długo, jest bezbolesne i nieinwazyjne. Zapraszamy mieszkańców Trójmiasta i okolic do zapisów na konsultacje – zostały ostatnie wolne miejsca – mówi Agnieszka Łesiuk-Krajewska, dyrektor ds. projektów i komunikacji w Fundacji Sensoria współorganizującej kampanię Rakoobrona.

 

Gdyński punkt badania znamion mieści się na parterze budynku Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przy ul. Starowiejskiej 50 w Gdyni i jest czynny raz w tygodniu – w każdą środę (z wyłączeniem świąt oraz dni wolnych od pracy) w godzinach 15.30 – 18.30. Konsultacje prowadzi lek. Dorota Mehrholz z Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

 

By umówić się na bezpłatne badanie znamion, wystarczy zadzwonić pod numer 533 499 402. Rejestracja osób zainteresowanych konsultacją medyczną odbywa się w każdy wtorek i czwartek w godzinach 10.00-12.00. Do wzięcia udziału w badaniu nie jest potrzebne skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Mogą z niego skorzystać osoby w każdym wieku, również dzieci (pod opieką rodzica lub opiekuna) i kobiety w ciąży.

 

Gabinet Rakoobrony w Gdyni funkcjonuje od września 2017 roku dzięki współpracy Fundacji Rosa i Fundacji Sensoria z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym oraz Pomorskim Państwowym Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym i Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Gdyni. Z darmowej konsultacji znamion skorzystało w nim ponad 1000 osób.

 

Organizowane w ramach kampanii Rakoobrona bezpłatne badania cieszą się dużą popularnością. Do końca 2018 roku w trzech gabinetach akcji (we Wrocławiu, Gdyni i Łodzi) oraz podczas badań w ramach wydarzeń plenerowych w czarnym namiocie #RKBN i specjalnym busie – RakTRACKU – podejrzane znamiona skontrolowało już 16 tysięcy osób.

 

 

Projekt Rakoobrona jest skierowany do ogółu społeczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży w wieku 14-19 lat. Kampania przewiduje zajęcia w szkołach – w wymiarze jednej godziny lekcyjnej – dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Ponadto, w ramach programu organizowane są szkolenia i warsztaty nt. profilaktyki onkologicznej dla nauczycieli, kosmetyczek oraz pracowników firm; a także bezpłatne badanie znamion: w okresie letnim – podczas akcji plenerowych, a także przez cały rok – w stacjonarnych gabinetach Rakoobrony we Wrocławiu, Gdyni i Łodzi. Projekt jest inicjatywą wrocławskich Fundacji Rosa i Fundacji Sensoria.