Przemiana i tytaniczna praca. Zakończenie sezonu 2018/2019

Koncerty, Gdańsk

Data 07.06.2019 19:00
Miejsce Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina
Miejscowość Gdańsk
Bilety 15-65zł

Dwa wielkie dzieła dwóch wielkich symfoników. Beethoven i Mahler. Każdy z nich napisał 9 symfonii, które tworzą jedyne w swoim rodzaju muzyczne universum.
Dzieło Beethovena jest syntezą klasycznej symfoniki, a jednocześnie wybiega już daleko w przyszłość. IV Koncert fortepianowy, to utwór w którym proporcje między orkiestrą i fortepianem wydają się idealne. Nie ma tu przy tym rywalizacji, zmagania się między partnerami, jak to ma miejsce w V Koncercie. Partia fortepianu przechodzi płynnie w partię orkiestry, fortepian komentuje tematy pojawiające się często tylko w partii orkiestry, prowadzi z nią dialog , nierzadko bardzo poważny (jak w II części) ale też często skrzący się humorem (jak w Finale).


I Symfonia Mahlera powstała prawie sto lat po IV Koncercie Beethovena. Choć trwa prawie godzinę, zachowuje jeszcze klasyczną, czteroczęściowa formę. Jest jedną z bardziej pogodnych symfonii Mahlera, choć zawiera, w wolnej części aluzje do marsza żałobnego. Dzieło symfoniczne Mahlera to podsumowanie i jednocześnie pożegnanie świata XIX – wiecznej symfoniki.


Obie te klasyczne w swoim rodzaju kompozycje poprowadzi szef Filharmoników Bałtyckich George Tchitchinadze, a solistką w koncercie Beethovena będzie wielka dama pianistyki gruzińskiej, wychowanka słynnego Harry'ego Neuhausa – Elisa Wirsaladze.

George Tchitchinadze – dyrygent
Elisso Wirsaladze – fortepian
Orkiestra Symfoniczna PFB
Konrad Mielnik – prowadzenie