Premiera spektaklu teatru tańca

Kultura, Rumia

Data 12.06.2019 18:00
Miejsce Stacja Kultura
Miejscowość Rumia

Stacja Kultura zaprasza 12 czerwca o godz. 18:00 na premierę spektaklu tanecznego „Obłoki jasne nad tobą. Słowo. Obraz. Taniec” ilustrującego poezję Pawła Huelle. Spektakl jest zwieńczeniem projektu współorganizowanego przez Instytutu Muzyki i Tańca w ramach programu „Myśl w ruchu 2019.” Wstęp wolny, ale liczba miejsc ograniczona. Bezpłatne wejściówki do odbioru w Stacji Kultura od 28.05.2019.

Spektakl zaprezentowany zostanie w przestrzeni wypożyczalni Stacji Kultura. Biblioteka jest bowiem przestrzenią słowa, myśli, idei, opowieści, które mogą stać się źródłem nieograniczonych inspiracji dla działach twórczych. Młodzi tancerze wejdą w artystyczny dialog z przestrzenią wypełnioną regałami książkowymi próbując ją oswoić, okiełznać i pokazać z niecodziennej perspektywy.
W spektaklu wystąpią uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9 oraz z Liceum Ogólnokształcącego nr 2 w Rumi. Młodzież przygotowując się do spektaklu wzięła udział w warsztatach tańca klasycznego, współczesnego, improwizacji, jazzu, tańca afrykańskiego oraz w zajęciach kostiumograficznych i performatywnych, a także wybrała się do Opery Bałtyckiej na spektakl „B jak Balet”.
Spektakl, który zaprezentują, jest zwieńczeniem i interdyscyplinarnym podsumowaniem wszystkich zajęć i doświadczeń zebranych w czasie trwania projektu.
Projekt współorganizowany przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu Myśl w ruchu 2019.

Motywem przewodnim dla stworzenia spektaklu była twórczość gdańskiego pisarza i poety Pawła Huelle, którego premiera tomiku „Obłoki jasne nad tobą” odbyła się w Stacji Kultura w maju 2018 roku. Wiersze stały się pretekstem do stworzenia teatru tańca, który łączy z pozoru odmienne dziedziny sztuki tj. poezję, obraz i taniec.
Pod kierunkiem wybitnego choreografa Andrzeja Morawca oraz Agaty Gregorkiewicz młodzież przygotowała taneczną ilustrację poezji dedykowanej, jak zaznaczył autor na początku tomiku, Ewie. Muzą poety jest jednak nie tylko Ewa ale i jej muzyka. Ewa jest bowiem wybitną pianistką, której utwory wybrzmią w czasie spektaklu.

Ewa spisywała miłosne esemesy do kajetu, by nie przepadły. W końcu udało się jej namówić poetę, by udostępnił wiersze i przekazał je do druku. Następnie słowa gdańszczanina stały się inspiracją dla paryskiego artysty – Artura Majki, który je zilustrował, dodając swój oryginalny komentarz.
Teraz te słowa, obrazy staną się pretekstem dla działań tanecznych. Słowa Pawła Huelle nabiorą nowego życia i znaczenia. Ruch, ciało, światło i muzyka stworzą kolejną ilustrację słów poety. Będzie to opowieść widziana z perspektywy bardzo młodego człowieka, dla którego świat emocji, tęsknot i pragnień jest jak zaczarowana i nieznana kraina.