Spektakl Teatru Polskiego: WSZYSTKO O MĘŻCZYZNACH

Kultura, Gdynia

Data 13.10.2014 00:00
Miejsce Atlantic
Miejscowość Gdynia
Bilety przedsprzedaż biletów: 40pln w dniu wydarzenia: 50 pln

Co wspólnego mają ze sobą „wiecznie młodzi” yuppies, rozdzierani zazdrością geje, reprezentanci półświatka, zrozpaczeni utratą matki synowie czy pogrążający się w niepamięci starcy? Wszyscy oni to przedstawiciele współczesnych mężczyzn, zmagających się z trudną rzeczywistością, własną naturą i z ograniczającymi stereotypami.

Trzech aktorów brawurowo wciela się w kilkanaście bardzo różnych postaci, dając widzom powód do salw śmiechu, który niekiedy jednak zamiera na ustach. Jacy jesteśmy – zapytają mężczyźni? Jacy właściwie oni są – zapytają po raz kolejny kobiety. I po to właśnie warto wybrać się wspólnie na Wszystko o mężczyznach.

Miro Gavran (ur. 1961) – najwybitniejszy współczesny pisarz chorwacki. Otrzymał kilkanaście nagród literackich i teatralnych, w 1999 roku uznany został za najlepszego dramatopisarza Europy Środkowej i nagrodzony międzynarodową nagrodą „Central European Time”, przyznawaną przez międzynarodowe jury w Budapeszcie. W 2003 roku otrzymał prestiżową EUROPEAN CIRCLE AWARD w dziedzinie kultury. Jego utwory przetłumaczono na siedemnaście języków. Jest też pierwszym chorwackim autorem granym w Stanach Zjednoczonych. Ma swój fanclub, a na Słowacji co roku odbywa się festiwal jego sztuk – GAVRANFEST.

  • Osobiście jestem nastawiony do życia afirmatywnie i to się widzi w moich dramatach oraz powieściach. Sztuka pojawiła się przed paroma tysiącami lat z celem, by humanizować człowieka, podarować mu głębię, emocje i humor, zaoferować swego rodzaju katharsis, a nie żeby nas szokować (…). Nigdy nie oglądałem się na trendy i mody, za to zawsze starałem się dawać aktorom jak najlepszy materiał do pracy - Miro Gavran

AKTORZY:

Adam Dzieciniak – absolwent wydziału aktorskiego PWST we Wrocławiu. Od 1987 roku związany z Teatrem Polskim w Szczecinie. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych aktorów tej sceny, głównie za sprawą ról komediowych, m.in. w przedstawieniach „Mayday”, „Mayday II” Raya Cooneya w reż. Stefan Szaciłowskiego, „Kolacja dla głupca” F. Vebera w reż. A. Kękuś i kabaretach w Czarnym Kocie Rudym – „Latający Cyrk Monty Pytona” w reż. A. Opatowicza czy „Pornografie” w reż. J. Józefowicza. Gościnnie grywał też w Teatrze Kameralnym, w Piwnicy przy Krypcie i w Teatrze Krypta. W roku 2005 Adam Dzieciniak nagrodzony został Bursztynowym Pierścieniem ( w kategorii – najlepszy aktor) za rolę Marcina Kabata w spektaklu „Igraszki z diabłem” J. Drdy, w reż. W. Solarza.

Sławomir Kołakowski – absolwent PWST w Krakowie, Wydział Lalkarski we Wrocławiu. Od 1993 roku związany jako aktor z Teatrem Polskim w Szczecinie, ostatnio grał w: „Indyku” S. Mrożka w reż. A. Hrydzewicza, „Śpiewniku domowym Jana Kaczmarka” w reż. A. Opatowicza i A. Poniedzielskiego, „Gazeta spada zawsze papierem do góry” w reż. S. Tyma, w „Nocy” A. Stasiuka w reż. J. Wernio. Twierdzi, że zawód aktora polega na nieustannych poszukiwaniach, stąd w Teatrze Krypta przygotował monodram „Judasz” A. Leonida (reż. T. Malinowska-Tyszkiewicz) założył grupę teatralną Prolog, współpracujący z Pogotowiem Teatralnym, nagrywał dubbingi do bajek, prowadził z Bożeną Furczyk telewizyjny przewodnik po kraju „Para w Polskę”.

Wiesław Lewoc – absolwent Wydziału Aktorskiego wrocławskiej PWST. W latach 1991 – 1995 pracował w Teatrze Współczesnym w Szczecinie. Zadebiutował rolą Rugby’ego w „Figlach kobiet” W. Szekspira (reż. Bogusław Kierc); wystąpił w pierwszym „szczecińskim” przedstawieniu Anny Augustynowicz – baśni „Kopciuszek” E. Szwarca – w którym zagrał złą siostrę, Annę. Inne ważniejsze role z tego okresu to: Satanescu w „Macieju Korbowie i Beatrix” St. I. Witkiewicza (reż. A. Augustynowicz), Lucentio w „Poskromieniu złośnicy” W. Szekspira (reż. Tomasz Obara), Clevinger w „Paragrafie 22” J. Hellera (reż. T. Obara) i Bohater Zespołowy w „Być sobie jednym” M. Białoszewskiego (reż. Maciej Orłowski). Za tę ostatnią realizację zespół otrzymał nagrodę dziennikarzy na XXVII Przeglądzie Teatrów Małych Form w Szczecinie. Współpracował również z Teatrem Polskim w Szczecinie („Diabły polskie – reż. A. Opatowicz, „Pan Tadeusz” – reż. B. Wyszomirski, „Szewcy” – reż. J. Józefowicz) oraz Fundacją Pogotowie Teatralne („Szał w prerii” – reż. T. Jankiewicz oraz „Od Lecha do Lecha” – reż. T. Jankiewicz). W 2004 r. zorganizował i przez blisko cztery lata kierował Domem Kultury „Klub Skolwin” w jednej z najbardziej zaniedbanych dzielnic Szczecina. Był pomysłodawcą i realizatorem plenerowej Artystycznej Drogi Krzyżowej, w której corocznie bierze udział ponad stupięćdziesięcioosobowa grupa szczecińskich aktorów i muzyków oraz statystów. Od września 2007 roku pełni funkcję zastępcy dyrektora w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie ( roku 2008 przez jedenaście miesięcy pełnił obowiązki dyrektora).

autor – Miro Gavran reżyseria, scenografia – zespół SCENY PONIEDZIAŁEK konsultacja reżyserska – Tomasz Obara

obsada:

Sławomir Kołakowski – Adam, Jan, Mały i Leon Wiesław Lewoc – Paweł, Tomasz, Siwy i Patryk Adam Dzieciniak – Michał, Ojciec, Maks i Robert