Włodek Bąk Show- recital

Kultura, Sopot

Data 30.10.2014 19:00
Miejsce Teatr Na Plaży
Adres al. Franciszka Mamuszki 2 (Na plaży w Sopocie)
Miejscowość Sopot
Bilety norm. 30 zł , ulg. 20 zł

Włodek Bąk Show

Mr. Włodzimierz Bąk, Kaszubski Elvis, w Wejherowie zwany Krzysztofem Rynkowskim Północy, w kręgach feministycznych Wiolettą Villas pod wąsem, jeden z najwybitniejszych muzyków średniego pokolenia reprezentujący folk-popowy odłam lokalnej muzyki rozrywkowej Kaszub i Pomorza. W jego twórczości zauważalne są wpływy kina amerykańskiego (Chuck Norris, Marlon Brando) ale także i klasyków francuskiej nowej fali. Muzycznie czerpie obficie i bezpardonowo z wielu źródeł, tworząc awangardowy repertuar coverowy w stylu karaoke. Nie stroni także od poezji, na przeglądzie młodych talentów poetyckich w Bytowie zasiadał już trzykrotnie z dużym powodzeniem w jury, które to doświadczenie zainspirowało go do samodzielnej twórczości literackiej (głównie w oparciu o teksty Nika Cave'a i Jacka Cygana). Animator kultury lokalnej, o wszechstronnym wykształceniu muzycznym i technicznym (niepełnym), elektryzujący osobowością.

Życiorys W. Bąka jest przykładem urzeczywistnienia amerykańskiego snu. To historia awansu "od pucybuta do milionera", oczywiście w sensie artystycznym. Bard urodził się w sercu kaszub, w urokliwej miejscowości Swornegacie, gmina Chojnice, nad rzeką Brdą. Już od dziecka podrygiwał w takt ludowych przyśpiewek, lecz mimo iż wykazywał silne inklinacje artystyczne trafił do szkoły zawodowej w Chojnicach. Szybko jednak zakończył swą historię edukacji instytucjonalnej. Następnie runęła lawina zbiegów okoliczności, która przesądziła o przyszłości młodego artysty: Na pikniku country w Mrągowie poznał wnuczkę człowieka, który ponoć spotkał Elvisa Presleya, następnie minął się w drzwiach toalety z pijanym Krzysztofem Cugowskim, a w gazecie natknął się na artykuł o Violecie Villas i jej domniemanym romansie z Marylą Rodowicz - te incydenty nie pozwoliły mu wątpić - SŁAWA jest jego przeznaczeniem.

Bąk koncertuje nieprzerwanie od 30 lat, głównie na gruncie lokalnym, supportował gwiazdy pokroju Kazimierza Ceynowy czy Grzegorza Florka, nawet Majka Jeżowska, jak sama to ujęła, puściła Bąka przed własnym koncertem.

  • Reżyseria: Monika Dawidziuk

  • Konsultacja reżyserska, tekstowa i psychologiczna: Michał Derlatka

  • Opracowanie muzyczne: Velocipedes (Przemek Bartoś, Łukasz Sasko, Kuba Zwolan)

  • Pomysł, tekst i wykonanie: Justyna Bartoszewicz (aktorka Teatru Wybrzeże)