„Jesteśmy waszymi przyjaciółmi” – zwycięzca PLANETE+DOC FF 2014

Filmy, Gdynia

Data 31.10.2014 20:00
Miejsce Klub Filmowy
Adres Al. Zwycięstwa 96/98
Miejscowość Gdynia
Bilety Kwartalnik Artystyczny Bliza do kupienia na miejscu w cenie 10 zł

Kwartalnik Artystyczny Bliza zaprasza na trójmiejski pokaz specjalny filmu „Jesteśmy waszymi przyjaciółmi”, zwycięzcy tegorocznej edycji PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL. Film to nagrodzona również na festiwalach w Sundance i Berlinie brawurowa relacja z powstania najmłodszego państwa świata, Sudanu Południowego. Reżyser Hubert Sauper oblatuje „gorejącą” wschodnią Afrykę skonstruowanym domowym sposobem samolocikiem, którym przylatuje aż z Francji. Choć widok wehikułu wywołuje salwy śmiechu wśród lokalnych notabli, to dzięki niemu reżyser unika roli aroganckiego białego podbijającego Czarny Ląd w klimatyzowanym land cruiserze. Gościem specjalnym spotkania będzie aktywista społeczny działający m.in. w Afryce Tomasz Kozakiewicz.

[IMG_R]2[/IMG_R]

  • data: 31 października 2014 (piątek)
  • godzina: 20:00
  • miejsce: Klub Filmowy w Gdyni, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny, Al. Zwycięstwa 96/98
  • wstęp: Kwartalnik Artystyczny Bliza (jeden z dwu - od wyboru - najnowszych numerów) do kupienia na miejscu w specjalnej cenie 10 zł

Z okien samolotu Huberta Saupera (nominowanego do Oscara za głośny „Koszmar Darwina” o tragedii rybaków znad jeziora Wiktorii) widzimy bezbrzeżne połacie ziemi, gdzie skumulowały się wszystkie nieszczęścia świata – to tu panuje najwyższa umieralność niemowląt, jedna trzecia ludności nie ma dostępu do wody pitnej, kraj regularnie doświadczany jest klęskami głodu, podczas których ginie nawet kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Z wysokości widać płonące wsie, wybuchające miny, lecz także zapierające dech w piersiach, porażające swym ogromem, skąpane w białym świetle, pejzaże Afryki – kontynentu w kształcie ludzkiego serca, miejsca narodzin pierwszego człowieka, jak powiedział Graham Green.

[IMG_R]3[/IMG_R]

Film Saupera to spotkanie z Innym – potrafi on pokazać Afrykę prawdziwą, odartą z kolonialnych przesądów, niekiedy groźną, egzotyczną, intensywną, zawsze – inną. Nie stara się jej zrozumieć – woli skonfrontować widza z niedającymi się zapomnieć obrazami. Na głębokim poziomie jego film to wielkie oskarżenie białych, od lat gwałcących Czarny Ląd - wyrzut sumienia całej zachodniej cywilizacji.

  • Zadziwiającemu filmowi; bajce, która zabiera widzów do kolebki ludzkości i cywilizacji, wyjaśniając, czym stała się nasza cywilizacja. Śledząc wydarzenia w Sudanie, układając słodko-gorzką mozaikę surrealistycznych sytuacji, postaci i miejsc, film poddaje w wątpliwość naturę naszej europejskiej cywilizacji oraz ukazuje jej narcystyczny cynizm, żądzę i przerażającą hipokryzję. To uniwersalny i bardzo osobisty film, wywołujący śmiech i dreszcze – uzasadniło Jury tegorocznego PLANETE + DOC FF.

[IMG_R]4[/IMG_R]

Tomasz Kozakiewicz, od lat działa w światowych programach aktywizacji ludzi wykluczonych. Tylko w 2013 roku ukończył kurs kanthari dla społecznych aktywistów, rozpoczynających nowatorskie inicjatywy wśród grup zagrożonych wykluczeniem społecznym, głównie z Afryki Subsaharyjskiej i Azji Południowej. Obecnie Tomasz rozpoczyna swój autorski projekt, kanthari plus, którego celem jest wypromowanie i wsparcie absolwentów kursu kanthari. Opowie jak pomagać Afryce, by jej nie szkodzić.

  • We Come As Friends
  • reż. Hubert Sauper,
  • Francja/Austria, 2014,
  • 110 min