Akademia PLANETE+ DOC. Film „Krajobraz bez ludzi”

Kultura, Gdynia

Data 23.11.2014 12:00
Miejsce InfoBox
Adres ul. Świętojańska 30
Miejscowość Gdynia
Bilety Wstęp wolny

Akademia PLANETE+ DOC. Film „Krajobraz bez ludzi”

Akademia PLANETE+ DOC jest jedynym w Polsce programem edukacyjnym w całości opartym na filmach dokumentalnych. Naszą misją jest zainteresowanie młodego widza filmem dokumentalnym, gatunkiem kina niezwykle popularnym na całym świecie Z bogatej oferty festiwalowej do programu Akademii zostały wybrane filmy, które młodym ludziom otwierają oczy na różnorodne tematy i wpisują się w nową podstawę programową wielu przedmiotów szkolnych. Spotkania składają się z pokazu filmu i lekcji po filmie, którą poprowadzi nauczyciel gdyńskiego Gimnazjum nr 11, pedagog i filmoznawca Piotr Kurpiewski.

[img_r]2[/img_r]

  • data: 23 listopada 2014 (niedziela)

  • godzina: 12:00

  • miejsce: Gdynia – InfoBox, ul. Świętojańska 30

  • wstęp: wstęp wolny

Filmy, które zostaną zaprezentowane w ramach Akademii pochodzą z PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL, jednego z największych festiwali filmów dokumentalnych na świecie, zdobywcy prestiżowej nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii: najważniejsze międzynarodowe wydarzenie filmowe w Polsce.

[img_r]3[/img_r]

KRAJOBRAZ BEZ LUDZI; (A Place Without People); REŻ. A. APOSTOLIDIS, GRECJA 2010, 55 MIN

Tanzania to jeden z najuboższych krajów na świecie. 24 proc. jego terytorium to obszary chronione. Turyści przejeżdżający bezkresne sawanny w Tanzanii, zwykle nie zastanawiają się, gdzie podziali się ludzie zamieszkujący te piękne tereny. Nie wiedzą, że zostali oni wygnani przez chciwe rządy, łaknące dużych dochodów z turystyki, a teraz wegetują na obrzeżach olbrzymich rezerwatów. W najlepszym przypadku mogą wypasać bydło na ziemi, którą ich przodkowie zamieszkiwali przez setki lat. Na wysiedlonych terenach powstają luksusowe hotele dla turystów, które są budowane przez wielkie korporacje. Nikt nie przejmuje się losem miejscowej ludności, która na zawsze zostaje wykluczona z tych ziem. TEMAT LEKCJI PO FILMIE: Prawa ludzi i prawa zwierząt. Jak być świadomym turystą?

Cykl jest realizowany przy współpracy z fundacją Okonakino i Against Gravity - firmą dystrybucyjną założoną przez Artura Liebharta, wyróżnioną nagrodą dla Najlepszego Dystrybutora Filmowego w Polsce. W 2004 roku zorganizowała po raz pierwszy festiwal filmów dokumentalnych PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL, który z czasem wyrósł na jedną z największych i najważniejszych tego typu imprez na świecie. Festiwal stał się najpopularniejszym forum dokumentalnym w Polsce tylko w tym roku przyciągając ponad 40 000 widzów i uwagę najważniejszych mediów w Polsce. Against Gravity zajmuje się dystrybucją kina dokumentalnego i ambitnego kina fabularnego.