89. Urodziny Gdyni

Imprezy klubowe, Gdynia

Data 10.02.2015 10:00
Miejsce Muzeum Miasta Gdyni
Adres ul. Zawiszy Czarnego 1
Miejscowość Gdynia
Bilety Wstęp wolny

Urodziny Gdyni 10 lutego 2015 roku! Miasto Gdynia zaprasza mieszkańców do udziału w programie przygotowanym z okazji 89. Urodzin Gdyni.

Otwarte Muzea / wstęp wolny

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1

Narodziny Miasta. Gdyński modernizm w dwudziestoleciu międzywojennym:

  • Ekspozycja oparta została głównie na nieprezentowanych dotąd materiałach zdjęciowych i filmowych pozyskanych między innymi z archiwów w Waszyngtonie oraz Saint-Ouen. Aranżację wystawy zrealizował szkocki architekt Gary Johnson. Do współpracy merytorycznej zaproszeni zostali świetni specjaliści, między innymi dr hab. Andrzej Szczerski z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kuratorem ekspozycji jest dyrektor Muzeum Miasta Gdyni Jacek Friedrich.

Celem wystawy jest zaprezentowanie, w sposób nowoczesny i atrakcyjny szerokiej publiczności, fenomenu narodzin Gdyni, w tym zwłaszcza jej architektury. Wystawa ma służyć budowaniu i poszerzeniu świadomości widzów, dzięki czemu - mamy nadzieję - przyczyni się do pogłębienia więzi gdynian z ich miastem. Odbiorcom spoza Gdyni ukaże z kolei rangę zjawiska, a wreszcie wpłynie pozytywnie na ochronę zabytkowych, historycznych i kulturalnych wartości ważnych nie tylko dla społeczności lokalnej, ale i ogólnopolskiej.

Tożsamość miasta współkształtuje jego architektura. Tworząca ramy miejskiej egzystencji Gdynia powstawała gdy w światowej architekturze dokonywała się wielka przemiana. Widzialnym znakiem przemiany, jaką przyniósł architektoniczny MODERNIZM stała się gładka, przeszklona ściana, pomalowana na biało! Jasne, były więc mury gdyńskich urzędów, gdyńskich biurowców, gdyńskich kamienic, gdyńskich willi, gdyńskich bloków. Tak zrodził się mit "białej Gdyni".

Gdynię zrodził MOZÓŁ tysięcy ludzi, którzy za sobą zostawiali dotychczasowe życie, by budować je na nowo. Stworzyli MIASTO, które stało się dumą ich samych i całego kraju. Miasto, które do dziś stanowi symbol sukcesu całego pokolenia Polaków żyjących między dwiema strasznymi wojnami.

Patronat honorowy nad wystawą objęli Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk oraz Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Gdynia. Urzeczywistnione marzenie o Polsce nad Bałtykiem Wystawa "Gdynia - urzeczywistnione marzenie o Polsce nad Bałtykiem" przedstawia dzieje miasta, którego powstanie i spektakularny rozwój przypada na szczególny okres w historii Polski - lata 1918-1939.

Gdynia stała się urealnieniem wielu marzeń o wielkiej potędze na morzu. I choć od tamtego czasu wiele się zmieniło, taka pozostała - zwrócona ku morzu i własnym korzeniom, a jednocześnie dynamicznie rozwijająca się i z morza czerpiąca inspiracje do kolejnych dokonań. Bo, jak pisał Eugeniusz Kwiatkowski "Gdynia i morze to jedno".

Tę właśnie zależność od morza autorzy wystawy szczególnie wyeksponowali. Wystawa obejmuje okres dwudziestolecia międzywojennego, II wojny światowej oraz czasy powojenne, aż do transformacji ustrojowej.

Rapsodia Bałtyku

Polski film fabularny, melodramat z 1935 r. w reż. Leonarda Buczkowskiego. Adam Halny i Zygmunt Zatorski są przyjaciółmi ze Szkoły Podchorążych Marynarki Wojennej. Obaj zakochani w pięknej Ewie. Przedwojenna opowieść o miłości, przyjaźni i lojalności na tle młodego miasta - Gdyni.

Muzeum Marynarki Wojennej - ul. Zawiszy Czarnego 1 B

Ekspozycja plenerowa broni i uzbrojenia morskiego Album z Garlanda ORP "ORZEŁ" - dzieje okrętu Marynarka Wojenna od 1918 do 2012 Do ataku! Elementy systemów i trenażerów Marynarki Wojennej Nurkowie Polskiej Marynarki Wojennej 1923-1939 W świecie starych żaglowców Polacy w Marynarkach Wojennych państw zaborczych podczas I wojny Super drawings in 3D - Waldemar Góralski Polskie flotylle rzeczne 1918-1939

Gdyńskie Muzeum Motoryzacji ul. Żwirowa 2 c

Muzeum posiada unikatową w skali kraju kolekcję zabytkowych samochodów, również tych zawiązanych z narodzinami i historią Miasta Gdyni oraz kolekcję zabytkowych motocykli. Pojazdy biorą udział w wielu imprezach w mieście m.in. Festiwal Filmowy, Parada Niepodległości, Noc Muzeów, Święto Ulicy Chylońskiej, zawsze też cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze strony najmłodszych jak i dorosłych mieszkańców Gdyni.

Gdynia Arena / wstęp na zaproszenia* ul. Kazimierza Górskiego 8

Życia garść Recital piosenek Anny Jantar w wykonaniu Beaty Buczek-Żarneckiej oraz Mariusza Żarneckiego

Piosenki artystki w nowoczesnych aranżacjach, przeplatanych wspomnieniami, anegdotami i poezją, w wykonaniu znanych trójmiejskich artystów.

ANNA JANTAR- artystka niezwykła, doskonale znana kilku pokoleniom Polaków, której przeboje wpisały się złotymi zgłoskami w historię polskiej muzyki rozrywkowej. Jej piosenki zachwycają coraz młodszych słuchaczy, chociaż od tragicznej śmierci piosenkarki, minęło ponad 30 lat.

Jeszcze bardziej zielona gęś Fragmenty spektaklu Sceny Letniej w wykonaniu zespołu Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni

dla zdrowia i urody Porady stylistki ( np. analiza kolorystyczna ), pokazy makijażu, porady fryzjerskie, punkty pomiaru ciśnienia, porady lekarza internisty, porady dietetyków, stanowisko ZIAJI: dermokonsultacja

wystawa prac seniorów

  • zaproszenia do odbioru w Centrum Aktywności Seniora, ul. 3 Maja 27-31, Gdynia; Tel. (058) 661 55 38 (ilość miejsc ograniczona)

PROGRAM 89. Urodziny Gdyni

Uroczystości pod Płytą Marynarza Polskiego / godz. 12.00

Otwarte Muzea (wstęp wolny) Muzeum Miasta Gdyni / godz. 10-18 w programie oprowadzanie kuratorskie po wystawie: 14.00 Gdynia - urzeczywistnione marzenie o Polsce nad Bałtykiem 16.00 Narodziny miasta. Gdyński modernizm w dwudziestoleciu międzywojennym 17.00 projekcja filmu z cyklu MIASTOMANIA Rapsodia Bałtyku z 1935 roku, reż. Leonard Buczkowski, 82 min, wprowadzenie Jacek Friedrich Muzeum Marynarki Wojennej / godz. 10-17 Muzeum Motoryzacji / godz. 9-17

Gdynia Arena / godz. 13-17 (na zaproszenia)

w programie m.in.: recital piosenek Anny Jantar Życia garść w wykonaniu Beaty Buczek-Żarneckiej oraz Mariusza Żarneckiego fragmenty spektaklu Sceny Letniej Jeszcze bardziej zielona gęś w wykonaniu zespołu Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni Dla zdrowia i urody: pokazy makijażu, porady stylistki, wizażystki, dietetyków, lekarza internisty, punkty pomiaru ciśnienia, stanowisko firmy ZIAJA z dermokonsultacją wystawa prac seniorów