Globaltica prezentuje: Chango Spasiuk (Argentyna) w Pick & Roll

Koncerty, Sopot

Data 12.03.2015 19:00
Miejsce Pick & Roll
Adres ul. Zamkowa Góra 3-5 
Miejscowość Sopot
Bilety 60 zł

Organizatorzy odbywającego się w lipcu Festiwalu Globaltica przygotowali nie lada niespodziankę. Postanowili, że gorący klimat Argentyny zapanuje w Trójmieście już w marcu. W sopockim Klubie Pick & Roll wystąpi argentyński wirtuoz akordeonu Chango Spasiuk z zespołem.

Europejczycy kojarzą Argentynę z tangiem. Nie wszyscy jednak wiedzą, że tango słucha się jedynie w Buenos Aires, w pozostałej części Argentyny ludzi poruszają przeważnie dwa rodzaje muzyki folkowej: chamamé i chacarera.

Podstawą twórczości Chango Spasiuka, jednego z najważniejszych przedstawicieli nowej argentyńskiej muzyki folkowej, jest właśnie chamamé. To tradycyjna muzyka jego ojczyzny – leżącego na północy Argentyny regionu Misiones. Jest to dzika, archaiczna i zmieniająca się w czasie forma tradycyjnej muzyki, produkt wielonarodowej i wielorasowej mieszanki jaką stanowi ludność tego tropikalnego regionu, leżącego przy granicy z Brazylią. Oprócz rdzennych mieszkańców Guaraní i potomków afrykańskich niewolników tutejszą społeczność tworzą także Niemcy, Szwajcarzy, Polacy, Rosjanie i Ukraińcy. Ich melodie i tańce wymieszały się z harmonijnymi melodiami Indian i z afrykańskimi rytmami. Wkrótce chamamé należało już do dnia codziennego. Chamamé komponuje się jakby był to rytm brazylijski – radośnie, tanecznie i jednocześnie z nutą nadającą się do bardziej intymnych momentów życia.

Zapalonemu akordeoniście i kompozytorowi Chango Spasiukowi udało się przekształcić chamamé – do tej pory znany tylko znawcom ludowy styl argentyński – w wysoko rozwiniętą formę sztuki. Jego wpływ na chamamé jest porównywalny z wpływem jego krajana – Astora Piazzolli, który niegdyś połączył tango z jazzem i elementami klasycznymi i dzięki temu na nowo je ożywił. Przy tworzeniu swojej muzyki Spasiuk bardzo lubi eksperymentować: ludowe polki, mocne ranchera, wesołe schotis i szybkie rasguidos dobles.

Mistrz chamamé komponował muzykę filmową, grał z kolegami z obszarów rocka, jazzu, folku i klasyki  – gra zarówno muzykę tradycyjnie zakorzenioną, jak i z najbardziej awangardowymi przedstawicielami najróżniejszych scen muzycznych.

Mimo swojego młodego jeszcze wieku Chango ma już za sobą ponad 20-letnią karierę, a na koncie niezliczoną ilość nagród i 11 albumów. Zaczynał na lokalnych festiwalach tanecznych, teraz koncertuje z powodzeniem na całym świecie. Mimo wielu zmian, jakie dokonały się w tych latach w jego muzyce, pozostała ona nadal wierna swoim korzeniom: czerwonoziemistej krainie na północnym wschodzie Argentyny.

Z dziełami Chango nierozłącznie powiązane są wspomnienia o uroczystościach i ludowych polkach, w których bierze udział cała rodzina i które są tak typowe dla prowincji Misiones. Dlatego właśnie ludowy chamamé ujawnia największą interpretacyjną i kreacyjną wirtuozerię Spasiuka.

W Polsce Chango Spasiuk wystąpi z zespołem w składzie:

  • Chango SPASIUK : akordeon
  • Diego AROLFO: gitara, śpiew
  • Victor RENAUDEAU:  skrzypce
  • Benjamin VILLALABA: gitara, perkusjonalia

Strona artysty: www.changospasiuk.com.ar

video: https://www.youtube.com/user/changospasiuk

https://www.youtube.com/watch?v=-tlE_MmLfkw

Facebook:

https://www.facebook.com/elchangospasiuk