13.07.2015 10:40 0

Wzmożona walka służb z dopalaczami

pixabay.com

Dziś (13 lipca) odbywa się narada minister Teresy Piotrowskiej z Komendantem Głównym i Komendantami Wojewódzkimi Policji w sprawie walki z niebezpiecznymi substancjami, czyli tzw. dopalaczami, które 3 lipca 2015 roku Sejm uznał za narkotyki. Pomimo nowych regulacji, obecne prawo wciąż nie nadąża z uaktualnianiem listy zakazanych substancji, które przybywają do Polski głównie z Indii oraz Chin.

Batalia z dopalaczami rozpoczęła się w 2010 roku. Działania podjęte wówczas przez rządzących, jak dotąd nie przyniosły oczekiwanych efektów, dlatego rząd zapowiada kolejne zmiany, w tym również kampanię informacyjną. Specjaliści podkreślają, że w walce z dopalaczami bardzo istotna jest edukacja, dlatego też policja realizuje działania profilaktyczne w zakresie poszerzenia wiedzy potencjalnych klientów na temat skutków zażywania dopalaczy oraz konsekwencji prawnych tego czynu.

  • Policja wspólnie z innymi służbami: Inspekcją Sanitarną, Służbą Celną i Strażą Graniczną prowadzi walkę z dopalaczami sprawdzając także sklepy, targowiska, salony gier i ogłoszenia internetowe. Przykładowo tylko w ubiegłym tygodniu na terenie całego kraju w ramach wspólnej akcji funkcjonariusze skontrolowali 89 lokali, w których zabezpieczono 450 opakowań z zawartością nieznanych substancji oraz 410 gramów substancji, które w ogólnym obrocie określane są jako "dopalacze" - informuje na swojej stronie MSW.

Mundurowi podkreślają, że walkę z niebezpiecznymi substancjami ułatwia ostatnia nowelizacja Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, na mocy której dopisano do listy środków odurzających 114 nowych substancji psychoaktywnych.

Ponadto rządowy projekt wprowadza również przepisy, które zakazują wytwarzania i wprowadzania do obrotu na terenie Polski jakichkolwiek substancji lub produktów, które mogą być używane jak środki odurzające lub substancje psychotropowe.

  • To powoduje, że nie tylko samo wprowadzanie ich do obrotu, jak to było dotychczas, ale także posiadanie oraz wytwarzanie takich specyfików jest karalne – dodaje MSW.

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...