14.07.2015 14:42 0

Zobacz, gdzie można natrafić na trującą roślinę

W powiecie puckim i wejherowskim nie ma skupisk barszczu Sosnowskiego, który jest niebezpieczny dla ludzi i zwierząt. Na Pomorzu roślina najczęściej występuje w powiecie gdańskim, słupskim, lęborskim oraz człuchowskim.

O rozpowszechnianie informacji na temat skupisk niebezpiecznej rośliny wojewoda pomorski Ryszard Stachurski zwrócił się do wszystkich powiatów województwa. Na podstawie zebranych informacji opracowana została specjalna mapa.

  • Przekazane Wojewodzie materiały są w tej chwili analizowane. Urzędnicy pozostają w kontakcie z samorządami, na terenie których skala problemu jest największa. Zachęcamy do zapoznania się z mapą i zachowania szczególnej ostrożności podczas plenerowych wycieczek w oznaczone okolice – czytamy na stronie Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Barszcz Sosnowskiego to groźna dla ludzi roślina, która powoduje oparzenia skóry. Związki chemiczne zawarte w soku barszczu Sosnowskiego mogą wywoływać: nudności, wymioty, bóle głowy czy zapalenie spojówek. W niektórych przypadkach może nawet doprowadzić do śmierci. Do takiego zdarzenia doszło w szpitalu w Siemianowicach, gdzie wskutek poparzenia rośliną zmarła 67-letnia kobieta.

Poparzenia barszczem Sosnowskiego miały również miejsce w województwie pomorskim, między innymi w powiecie słupskim, bytowskim oraz człuchowskim. Wiedza na temat występowania niebezpiecznej rośliny umożliwi skuteczniejszą walkę z groźnym chwastem oraz skuteczne ostrzeganie o zagrożeniu.

Barszcz Sosnowskiego to inwazyjny chwast należący do rodziny selerowatych. Do Polski został sprowadzony z Kaukazu pod koniec lat 50. XX wieku. Wówczas rozpoczęto jego uprawę na wielką skalę. Miał służyć jako pasza dla bydła, jednak jego uprawy stosunkowo szybko zaprzestano. Roślinę można pomylić z wyrośniętym koprem, ale jest od niego o wiele wyższa, ponieważ może osiągać nawet cztery metry wysokości. Chwast ma zieloną bruzdowaną łodygę, która w dolnej części jest pokryta fioletowymi plamkami. Jego liście są duże i szerokie, o zaostrzonych końcówkach. Kwiaty zebrane w gęsty i duży baldach są białe. Barszcz Sosnowskiego można spotkać w miejscach nieużytkowanych przez człowieka, czyli głównie na odłogach, łąkach i przy drogach. Rośnie także wzdłuż brzegów rzek i jezior, na polach uprawnych, pastwiskach, w ogrodach i parkach.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...