12.08.2017 09:30 0 Redakcja/pomorskie.eu

Drukarka 3D pomogła uratować ciężko chorego pacjenta

Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay.com

Sukcesem zakończył się nowatorski zabieg kardiochirurgiczny, który przeprowadzono w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. Dzięki technologii druku 3D, uratowano życie chorego z wrodzoną wadą serca.

Zabieg przeprowadzono na początku sierpnia, w Klinice Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej UCK w Gdańsku. Polegał on na przezskórnej implantacji zastawki tętnicy płucnej. Zakończył się bez powikłań, a 35-letni pacjent został wypisany do domu we wtorek 8 sierpnia.

Warto podkreślić, że przygotowując się do zabiegu, lekarze skorzystali z indywidualnego modelu serca, który wykonano w skali 1:1. W tym celu skorzystano z technologii wydruku 3D, który powstał na podstawie wyników wcześniejszych badań z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego.

Tak zaawansowana indywidualizacja postępowania medycznego oznacza mniejsze ryzyko dla pacjentów. To również nowe doświadczenia dla lekarzy, które z pewnością zaowocują w przyszłości.

Postęp, jaki osiągnięto w medycynie, umożliwia leczenie wad serca wielu pacjentów, bez konieczności narażania ich na ryzyko rozległego zabiegu kardiochirurgicznego – podsumowuje prof. Joanna Kwiatkowska, kierownik Kliniki Kardiologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych Serca GUMed.


Czytaj również:

Najlepsza letnia impreza w mieście
Trwa Wczytywanie...