22.04.2024 14:30 11 ab / lasy.gov.pl / TTM

Atak groźnych owadów na Półwyspie Helskim. Jak duże stanowią zagrożenie?

fot. TTM

Półwysep Helski przeżywa prawdziwe oblężenie. Nie chodzi jednak o turystów, ale o wyjątkowo szkodliwe owady, które zagrażają tamtemu lasowi.

Niestety pojawiła się brudnica mniszka. Jest to najgroźniejszy szkodnik wśród owadów, które zjadają nam igły sosny – mówi Piotr Gawęda, kierownik Zakładu Ochrony Lasu w Gdańsku.

A dokładnie mowa o motylu, którego larwy potrafią siać prawdziwe spustoszenie. W ciągu dnia bardzo trudno te motyle zauważyć, gdyż siedzą nieruchomo na pniach drzew.

Na jednym z drzew policzyliśmy już około 2 tys. gąsienic. Jest to bardzo niebezpieczne, bo już 250 osobników potrafi stanowić realne zagrożenie dla drzewa – mówi Anna Srokosz, Zakład Ochrony Lasu w Gdańsku.

Brudnica mniszka zaatakowała także w 2023 r. i już wtedy jej larwy wyrządziły spore szkody na Półwyspie Helskim. W tym roku występuje ich jednak jeszcze więcej.

Na ten moment zagrożony jest obszar ok. 1 300 hektarów – mówi Piotr Karbownik, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Wejherowo.

Należy dodać, że owady te potrafią spowodować ogromne szkody, doprowadzając do znacznego osłabienia drzewa i w ten sposób narażając je na zasiedlanie przez szkodniki wtórne, np. korniki. Często są także bezpośrednią przyczyną zamierania drzew – występujące licznie i bardzo żarłoczne potrafią ogołocić koronę, nie pozostawiając na gałęziach liści czy igieł.

By zapobiec takiej katastrofie, leśnicy uważnie obserwują las. Co roku przeprowadzają kontrole obecności owadów w ściółce i glebie pod koronami drzew. Zakładając na ich pnie lepiące opaski. Owady wędrując na żer w korony przylepiają się do nich. W ten sposób leśnicy mogą zorientować się czy brudnica mniszka nie rozmnożyła się zbyt intensywnie i nie stanowi tym samym zagrożenia dla drzew.

W okresie wiosennym zamierzamy ścinać jeszcze pojedyncze drzewa, żeby policzyć stan liczebny. Jesteśmy też zdecydowani na zabiegi z użyciem preparatu biologicznego z uwagi na cenny teren. Zostaną one przeprowadzone prawdopodobnie w połowie maja – mówi Piotr Gawęda, kierownik Zakładu Ochrony Lasu w Gdańsku

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...