10.10.2017 08:33 1 Redakcja/Pomorskie.eu

Pomorze na drugim miejscu w wydatkach na opiekę zdrowotną

Fot. Szpitale Pomorskie/Facebook

Pod względem nakładów jednostek samorządu terytorialnego na ochronę zdrowia, województwo pomorskie zajęło drugie miejsce w Polsce. Większe nakłady na ten cel przeznacza się tylko na Mazowszu. Takie są wyniki rankingu czasopisma „Wspólnota”.

Województwo pomorskie zostało wyróżnione podczas wręczenia nagród na XV Samorządowym Forum Kapitału i Finansów, które odbyło się 5 października w Katowicach. Pierwsze miejsce zajęło województwo mazowieckie, a trzecie – województwo dolnośląskie. Ranking „Wspólnoty” powstał na podstawie rocznych sprawozdań z wykonania planu wydatków budżetowych JST publikowanych przez Ministerstwo Finansów i dane udostępnione przez Główny Urząd Statystyczny z lat 2006–2015.

Cieszę się, że Pomorze znalazło się w piątce najlepszych województw w Polsce – mówi Marzena Mrozek, dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. – Drugie miejsce jest dla mnie potwierdzeniem tego, że podejmowane przez nas działania w zakresie polityki zdrowotnej są dobrze zaplanowane i przynoszą pozytywne rezultaty – dodaje.

Fot. Pomorskie.eu

Przykładem mogą być działania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014–2020. Łącznie programy zostaną zrealizowane programy profilaktyczne o wartości prawie 80 milionów złotych.

Drugie miejsce w Polsce w rankingu „Wspólnoty” to wielkie wyróżnienie potwierdzające, że ochrona zdrowia jest jednym z najważniejszych priorytetów samorządu województwa – zaznacza Paweł Orłowski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego. Jak podkreśla, od wielu lat województwo przeznacza bardzo duże środki na ochronę zdrowia. Budżet wspiera modernizację i budowę nowej infrastruktury szpitali, programy profilaktyczne, nowoczesne technologie medyczne czy specjalistyczny sprzęt.

Najważniejsze kryteria, jakie były brane pod uwagę w rankingu „Wspólnoty”, to wydatki województw na: ochronę zdrowia w przeliczeniu na mieszkańca, medycynę pracy w przeliczeniu na mieszkańca, lecznictwo ambulatoryjne i psychiatryczne w przeliczeniu na mieszkańca czy też aktywność inwestycyjna liczona w procentach wydatków majątkowych w wydatkach na ochronę zdrowia.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...