13.10.2017 14:33 1 Redakcja/cbsp.policja.pl

Udaremniono warty miliony złotych przemyt haszyszu i marihuany

Fot. CBŚP

Cztery osoby zatrzymało Centralne Biuro Śledcze Policji w związku z przemytem 138 kilogramów tzw. miękkich narkotyków o czarnorynkowej wartości siedmiu milionów złotych. Do ujawnienia kontrabandy doszło na morskim przejściu granicznym w Gdyni.

Zorganizowane działania funkcjonariuszy CBŚP trwały w od 7 do 10 października. W sobotę (7 października) wieczorem zatrzymano 42-letniego Dariusza T, który podjechał samochodem na norweskich numerach rejestracyjnych pod bazę promową w Gdyni. Mężczyzna chciał się oddalić na widok służb, ale uniemożliwiono mu ucieczkę. W jego aucie, w specjalnej skrytce, znaleziono 20 kilogramów haszyszu.

W niedzielę (8 października) wczesnym rankiem policjanci z CBŚP dokonali przeszukania prywatnej posesji w województwie pomorskim. Jak wynikało z ustaleń operacyjnych, to właśnie na tym terenie narkotyki miały być pakowane do samochodu. Podejrzenia okazały się słuszne – na miejscu zabezpieczono 72 kilogramy haszyszu, 24 kilogramy marihuany i sprzęt do pakowania narkotyków.

Tego samego dnia policjanci CBŚP, wykonując dalsze czynności w sprawie, zatrzymali Adama S. (lat 38) i Aleksandra D. (lat 52). W samochodzie oraz mieszkaniu jednego z zatrzymanych funkcjonariusze znaleźli kolejne narkotyki, a dokładniej 21 kilogramów haszyszu i kilogram marihuany. Zabezpieczyli także gotówkę w rożnej walucie, w kwocie około 150 tysięcy złotych. Łącznie, w wyniku przeprowadzonych działań, wyeliminowano z rynku około 138 kilogramów narkotyków, których czarnorynkową wartość śledczy oszacowali na około 7 milionów złotych – relacjonują policjanci z CBŚP.

Ostatni etap operacji antynarkotykowej zaplanowano na 10 października. Tego dnia zatrzymano osobę, której zarzucono skonstruowanie skrytki do przechowywania narkotyków i przerobienie pojazdu służącego do przemytu.

W całą akcję zaangażowany był Morski Oddział Straży Granicznej, Europol, norweska policja i Urząd Celny w Szwecji. Śledztwo w tej sprawie prowadzi pomorski wydział Prokuratury Krajowej.

Zatrzymani usłyszeli zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej przemycającej narkotyki z Polski do Skandynawii. Grozi im od 3 do 15 lat więzienia, kara grzywny, a także nawiązka do 50 tysięcy złotych. Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe przychylił się do wniosku prokuratora o tymczasowe aresztowanie trzech podejrzanych. Wobec czwartej osoby zastosowano dozór policyjny, poręczenie majątkowe i zakaz opuszczania kraju.

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...